Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

silah

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: silah

İletigönderen Bengitaşlarındili » 21 Ağu 2011, 21:39

Zaten Türk halkları ile iletişimimiz artsa böyle bir sorun kalmayacak. Ancak bizde dille ilgili olanlar dahi, üzülerek söylüyorum, Orta Asya Türklüğüne ve onların dillerine burun kıvırıyor. Oysaki öz dilimizi düzeltme geliştirme ve yükseltme ereğine ancak Orta Asya Türk dillerine bakarak, o dillerden feyz ve ilham alarak, o dillerden söz ve yapı bağlamında yararlanarak varabiliriz.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Engin » 21 Ağu 2011, 21:52

Haklısınız. Bu duruma maalesef ben de birkaç kez tanık oldum. Çok üzücü bir durum. Genelleme yapmıyorum ancak Türkiye Türkleri arasında diğer Türkleri küçük düşürücü, alaylı davranışlar yaygın. "Biz onlardan üstünüz", "onlar bozuk Türkçeyle konuşuyor" gibi saçma sapan sözler duyabilirsiniz. Özellikle Azerbaycan Türkçesi ile alaylı konuşmalar beni derinden üzüyor.
Aydınlar ve siyasetçilerin durumu da zaten içler acısı. Diğer Türklere burun kıvırmalar, Orta Asya Türkleriyle olan ilişkilere yoğunlaşmak yerine Batı ülkeleriyle ve özellikle son yıllarda Araplarla ilişkilere gereğinden fazla önem veriliyor.
  • 0

Üyelik görseli
Engin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen Bengitaşlarındili » 21 Ağu 2011, 22:08

Halk içindeki tutum, üzerlerindeki medya baskısı ve genel olarak yaşadığımız islamlaşma süreci dikkate alındığında anlaşılabilir. Ancak asıl üzücü olan aynı tavrın bu tavır  ve islamlaşma sürecinin ötesine geçmiş olması gereken dilbilim ile ilgili kişilerde de görüyorum. Bu yazışmalığa bakınız, çoğu kişinin çabasının hangi yönde olduğuna... Bir çoğu tarihin tozlu raflarından ölü kelimelerin peşine düşmüş, öbür bölümü ise Anadoluda nerede köşe bucakta, kıyıda kuytuda kalmış bir kelime varsa onu bütün Anadoluya mal etme derdinde..
Oysa eski kaynaklarda var olan sözler ile Anadolunun yerel lehçelerinde olan sözler, Türk dilini 200 milyonluk bir aile olarak düşünüyorsak bakmamız gereken en son kaynaklar. Zira bakmaya sakındığımız Orta Asya Türk dillerinde bizim karşılık bulmak için yırtındığımız nice söze tam karşılıkları var. Bu başlığın konusu olan silah sözünde olduğu gibi, hem koral hem yarak sözü Orta Asyada silah anlamında yaşıyor.  Biz Anadoluda Rumdan çalma Anahtar sözünü kullanırken, Azerbaycan ve Türkmenistanda Açar, diğerlerinde açkıç sözü işletiliyor. Türk insanı nereye bakması gerektiğini bilmiyor.  Evet bize onlardan üstün ve ayrı olduğumuz duygusu verilmeye çalışılıyor. Bundaki amaç bizi Türklükten ayırıp Anadoluculuk için yer açmak...bu konu çok uzar. Ama dilimizin umarı geldiğimiz topraklardır, Türkistandır, ha yüz sürmemiz gerekmez ama yüz çevirmek de ne ola!
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Tözkoparan » 03 Eyl 2011, 18:15

Sağıt  Köken: T.
Silah.
Kişi Adları Sözlüğü

Belli ki "savut" ile aynı sözcük, sesi değişmiş. Aklımızda bulunsun.
  • 0

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 44

İletigönderen fankibiber » 12 Oca 2012, 18:20

Tolum --------- Silah

Azərbaycanda türkcə danışaq Feysbuk betinden.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

İletigönderen Bengitaşlarındili » 12 Oca 2012, 18:48

fankibiber yazdı:Tolum --------- Silah

Uydurukçuluk yalnızca Türkiyede değil, artık her Türk devletinde. Emperyalistler Türk dillerinin arasını olabildiğince açmak için var güçlri ile çalışıyorlar, uydurukçuluğa saplanan da, diğer Türk dillerini göz önünde bulundurmadan uydurukçuluk yapan da ister istemez emperyalistlere hizmet etmiş oluyor.  Her anlamda bununbla savaşmak Türklük borcumuzdur, dil birliğimizi korumamız gerek. 
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Toygun » 12 Oca 2012, 21:53

Bengitaşlarındili yazdı:

Uydurukçuluk yalnızca Türkiyede değil, artık her Türk devletinde.

Türk devletlerinden uydurukçuluk örnekleri verir misiniz? Onları incelemek isterim, hiç bilmiyorum. Her Türk devletinde var diyorsunuz öyle mi? Azerbaycan'da, Özbekistan'da, Kırgızistan'da, Kazakistan'da, Türkmenistan'da, KKTC'de, Tataristan'da, Başkurdistan'da, Çuvaşistan'da, vb...
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1228

İletigönderen Bengitaşlarındili » 12 Oca 2012, 22:57

Toygun yazdı:
Bengitaşlarındili yazdı:

Uydurukçuluk yalnızca Türkiyede değil, artık her Türk devletinde.

Türk devletlerinden uydurukçuluk örnekleri verir misiniz? Onları incelemek isterim, hiç bilmiyorum. Her Türk devletinde var diyorsunuz öyle mi? Azerbaycan'da, Özbekistan'da, Kırgızistan'da, Kazakistan'da, Türkmenistan'da, KKTC'de, Tataristan'da, Başkurdistan'da, Çuvaşistan'da, vb...
Aklımdakini hemen yazayım, Özbekistan örneğini çok iyi biliyorum, Rusça kozmonot sözünden kurtulmak için fazogir sözünü uydurduklarını hatırlıyorum. Fazo bizdeki feza, Arapça ve Farsça gir giriften ( tutmak, almak) fiilinden. Jahongir ( Cihangir) varsa ve Cihangir cihanı alan fetheden ise Kozmonot da fezayı alan fetheden kişidir mantığı yürütüyorlar.
Özbekçe bir Türk dili, Türkçe ek ve köklerden türetim yapabilirsiniz, ya da en azaından başka Türk dillerinden bakıp alabilirsinşiz deyince apışıp kalıyorlar..
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 12 Oca 2012, 22:58

Bir başka örneği de benden bir önceki iletide dile getirilen Tolum> Silah örneği idi, Azerbaycandan... Adı geçen sayfaya girdim, ciddi incelemedim... Neler neler.. değinmeye gerek yok, sayfa orada..
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen BARIÞ » 02 Kas 2012, 13:32

Konu biraz eski ancak şu izletiye bir bakın, silah yerine yarak ilen mermi yerine ok nece yakşı kullanılmış.

http://video.mynet.com/127hours/yarak-nedir/1368363/

Uğurola!
  • 0

Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen YEB » 20 Mar 2015, 20:30

Bengitaşlarındili yazdı:

Uydurukçuluk yalnızca Türkiyede değil, artık her Türk devletinde. Emperyalistler Türk dillerinin arasını olabildiğince açmak için var güçlri ile çalışıyorlar, uydurukçuluğa saplanan da, diğer Türk dillerini göz önünde bulundurmadan uydurukçuluk yapan da ister istemez emperyalistlere hizmet etmiş oluyor.  Her anlamda bununbla savaşmak Türklük borcumuzdur, dil birliğimizi korumamız gerek. 

"tolum" sözü uydurukça bir söz değil. Bugün DLT okurken bir koşukta den geldim.
  • 0

"Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."
- Gâzi Mustafa Kemâl ATATÜRK
Üyelik görseli
YEB
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 303

İletigönderen Temirbek » 20 Mar 2015, 22:36

Pusat "silah 2. araç-gereç" sözcüğünüñ Arapça bisât "kilim 2. döşek 3. her türlü mal mülk" sözcüğünden geldiğini iddia eden Nişanyan'dır ki bu iddiası oldukça zorlama olduğu için de soru belgisi (?) ile vermiş sözlüğünde. Türkçede pus- "saldırmak için sinmek" fiili var mı? Var, pusu "saldırı amacıyla sinmek 2. saldırı için düzen kurmak" sözcüğü de var, bu durumda pusat "saldırı gereci" añlamında bir sözcük olarak görülebilir. Yani pusat sözcüğünü gidip de "kilim" alamındaki Arapça bisât'a bağlamak mı daha usa yatkındır, yazdığım mı?

Geçenlerde Ayşe Hür'üñ bir yazısını okudum, ilgili yazıda kızıl sözcüğünüñ Soğdcadan alındığını yazmış :) Ayşe Hanım'ıñ kız- ve kızar- fiillerinden haberi yok sanırım. Yaşıl "yeşil" sözcüğünüñ yapısının da kızıl ile aynı olduğunu dilbilimci olmadığı için (ki kendisine tarihçi demek de zordur bence) añlayabilmesi de güç tabii ki...

Neden Ayşe Hür'den örnek verdim? Çünkü bu ablamız kronik Türkofobiklerdendir tıpkı Nişanyan gibi. Dolayısıyla gerek Batıcı olsun gerek Arapçı, ister Kürtçü ya da Ermenici... Tüm Türkofobikleriñ ortak noktaları Türkçe düşmanlıklarıdır. Türkçe olan sözcükleri dahi başka dillere yamamaya çalışmaktır, Türkçe bir sözcük görmeye tahammül edemezler. Bu tür kişileriñ meşhur olmuş kimi safsataları vardır, yaygınca dillendirilir, "Su Çince" gibi, "Betik Çince" gibi, "Teñri Çincedir" gibi. Bir zamanlar bu tür kişilere yanıt vermek amacıyla şöyle bir başlık açmıştım > tıklayıñız
  • 30

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1070

İletigönderen Alparslan9 » 31 Tem 2015, 18:02

Azerbaycan'da da kullanıldığını bildiğim şöyle bir sözcük var: Yarak.
Kubbealtı Lûgatı'na göre:
Yarak : 1.Silah. 2.Araç gereç. 3.(Argo) Erkeklik organı.

Ne yazık ki ilk iki anlamından pek az kişi haberdar. Kanımca yar- kökünden geliyor.
İlişkili sözcükler : Yara, yarık, yarım. Emin değilim fakat yardım sözcüğü bile buradan(2. anlamdan) geliyor olabilir.
  • 0

Görsel
Üyelik görseli
Alparslan9
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 144

İletigönderen til » 19 Eyl 2015, 23:24

Yozdilleştirilmemiş olsaydı, Azerbaycan gibi Türkiye'de de, 'Yarak' denebilirdi ne güzel.

yar-/yarmak > Yarak (erkek cinsiyet uzvuna benzetme terbiyesizliği)

yat-/yatmak > Yatak

Bu arada aklıma gelmişken, 'Türkiye'de 'Hâtun' sözüde, son 5 - 10 yıldan beri, İngilizcenin 'Chick' sözüne özentilenerek, o da öylelikle yozdile kaydı.

Eskilerin, hürmetlice hitâben kullandığı 'hatın' sözünü, şimdiki neslin gelecekte pek kullanmayacağı heralde bellidir böylelikle!?
  • 0

En soñ til tarafından 19 Eyl 2015, 23:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 6 kéz düzenlendi.
til
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 10

İletiThis post was deleted by til on 19 Eyl 2015, 23:31.

ÖncekiSoñraki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Bing [Bot] ve 5 konuk

Reputation System ©'