Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

motor, robot

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Motor kavramının Türkçe karşılığı ne olmalıdır?

devinici
2
22%
devitken
2
22%
devitke
5
56%

Toplam oy : 9

Ynt: motor, robot

İletigönderen Furkan Yıldırım » 25 Oca 2018, 23:09

efetiryaki yazdı:Sevan Hoca'ya göre ada gelen "man" eki Farsça'ymış.

Kimseniñ günahını almak istemem ancak Sevan Hoca(!) bir sözcüğü yada bir eki Türkçe déğilmiş gibi gösterince mutlu oluyor sanki. Öyle bir tavrı var.
Bazı ekler, Türkçeye Avrupa kaynaklı sözcükleriñ girmeye başladığı öylerde(zamanlarda) evrildiği yada işlekleştiği için yabancı kaynaklı sanılabiliyor. +sAl, +mAn gibi eklerde bunlardan. Yazışmalıkta +sAl eki de çok tartışılmıştı, Hasan Bey onu da çok iyi açıklamıştı.

Kul, kulman sözcükleri de güzel öneriler, aynı eseme(mantık) ile yumuşçu Hizmetçi , usluyumuşçu sözcüğünü önermiştim. Başka iyi önerilerde gelmişti. Hangisi benimsenirse artık.
  • 0

Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 95

Ynt: motor, robot

İletigönderen efetiryaki » 26 Oca 2018, 02:20

hskizilcik yazdı:Diğer birçok eski kaynakta olmasına karşın, örnek olsun diye en eski sözlüğümüz sayılan Divanı Lugatit Türk'e başvurmakla yetinelim. Türklerin ingilizlerle ilişkide olmadığı 1072 yılında yazılan Düvanı Lugatit Türk'te bu ekin kullanıldığı sözcüklere bakalım:

batman çulıman kurman sıkman tuman yalıman yaman yasıman ketmen közmen örtmen Sökmen temen tümen Türkmen

örnekler için alkışlar teşşekürler *** .

Açıkcası "Kulman" çok hoşuma gittiği için sevinmedim diyemem. Hayırlısıyla yüksek lisans tezimi bitirince ,Türkçe'ye çevirken robot yerine kulman kullanmayı düşünüyorum. Bakarsınız yeterince yazıp çizersem gündelik dile sokarım bu sözü . :D
  • 0

efetiryaki
M.Efe Tiryaki
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 8

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 5 konuk

Reputation System ©'