Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

kayıt, kaydetmek

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

kayıt, kaydetmek

İletigönderen Toygun » 19 Tem 2010, 14:12

Yazılamak ?
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1228

Ynt: Kaydetmek

İletigönderen Bengitaşlarındili » 19 Tem 2010, 14:21

Betimek ?
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen kavurt » 21 Tem 2010, 02:57

1955 günaylı "menedi hukuk terimleri sözlüğü"nde "yazgılamak" denmiş.

"yazgı" "kader" olduğuna, demeli kişi yaşamıyla ilgili "kaydedilmiş" olan anlamına geldiğine göre, "yazgılamak" anlamlı sanırım.
  • 0

Üyelik görseli
kavurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 17

İletigönderen bensay » 21 Tem 2010, 09:43

Bendeki durum aşağıdaki gibi;

Kayıt: Yazımlama/yazılgı, bellekleme (bilgisayar), çekim (ses/görüntü)

Yine de tükel anlamda işte bu diyemiyorum, daha iyi bir sözcük bulunana değin bununla yetiniyorum.
  • 0

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 858

kayıt, kaydetmek

İletigönderen Toygun » 11 Eyl 2010, 23:14

kayıt, -ydı    Ar. ®ayd

(I) a. 1. Bir yere mal ederek deftere geçirme: Çocuğun kaydı bulunamadı. 2. Bir yazının, bir hesabın tarih, numara vb.nin veya kopyasının bir yerde yazılı bulunması: �Hafızama güvenmeyiniz. Kayıtlarınız daha sağlamdır.� -R. H. Karay. 3. Önem verme. 4. Resmî belge. 5. Sesi veya görüntüyü manyetik bant üzerine geçirme işlemi. 6. mec. Şart: Kitabımı geri gönderme kaydıyla verebilirim. 7. mec. Sınırlama, davranışlarını çerçeveleme: Hiçbir kayıt ileri sürmeksizin.
Güncel Türkçe Sözlük

kaydetmek, -der    Ar. ®ayd + T. etmek

(-i, -e) (ka'ydetmek) 1. Yazmak, bazı önemli noktaları tespit etmek. 2. Herhangi bir şeyi bir yere mal etmek, bir şeyin tarih, numara veya adını bir deftere geçirmek: Çocuğu okula kaydetmek. Nüfusa kaydetmek. 3. Hatırlamak için yazmak, not etmek: �Önüne bir şeyler kaydederken görür gibiyim.� -S. F. Abasıyanık. 4. (-i) Belirtmek, söylemek: Şunu kaydedeyim ki... 5. Sesi veya resmi manyetik bant üzerine geçirmek. 6. (nsz) Olumlu sonuç almak: Başarı kaydetmek. Gol kaydetmek. 7. fiz. Sıcaklık, basınç gibi bir niceliğin değişkenliğini tespit etmek. 8. bl. Elektronik veya sayısal araçlarda bilgiyi korumaya almak.
Güncel Türkçe Sözlük

Tut- kökü zabıt sözcüğünü karşılamak için kullanılmıştı.(tutanak) Bence kayıt için de kullanılabilir.

kaydetmek : tutuntulamak, tutuntuya geçirmek
kayıt defteri : tutuntu betleği, tutuntuluk
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Ynt: kayıt, kaydetmek

İletigönderen Toygun » 20 Eki 2010, 12:09

1966 Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğünde yazgı, yazgılamak karşılıkları geçiyor ama yazgı artık kader anlamını kazandığı için bu karşılıkları kullanmakta biraz çekimserim.

yazmaç  İng. register

Önceden saptanmış amaçlar için kullanılan, bu amaçların gerçekleştirilmesinde yararlanılacak verilerin saklanabileceği boyda bir yerel bellek türü. Kullanım yeri ve biçimine göre, bir yazmaç için sayaç, birikeç gibi adlar da kullanılabilir.
BSTS / Bilişim Terimleri Sözlüğü 1981

yazmaç  İng. register

BSTS / Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu

Aydın Köksal'ın bilişim terimi olarak türettiği yazmaç sözcüğünün İngilizcesi register zaten kayıt demek. Bence sözcüğün bu anlamını genel dile de yayabiliriz.

kaydetmek : yazmaçlamak
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen Tözkoparan » 20 Haz 2011, 00:51

yazga - yazgalamak?
  • 0

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 44

İletigönderen Oktay D. » 20 Haz 2011, 08:37

yazgılamak sözcüğü, Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğünde (1966) önerilmiş. Belli ki tutmamış (üzerinden 45 yıl geçmiş). Yine de belli olmaz (çünkü arada Türkçeye bakış da değişti, yıl farkı biraz fazla).

yaz- sözcüğünden değil de daha başka bir sözcükten yola çıkılması daha iyi olabilir belki. belge sözcüğüyle ilgili bir çıkarım olabilir mi?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3304

İletigönderen Temirbek » 01 Tem 2011, 17:25

Halk ağızlarında yazılmak "kayıt olmak" > "İngilizce kursuna yazıldım", yazdırmak "kayıt ettirmek" > "Oğlanı bilgisayar kursuna yazdırdım" biçimlerinde kullanılmakta. Fincede de aynı şekilde yaz- fiil köküyle kullanılır "kayıt" ve ilgili tüm şeyler.

Yunanca graphein "yazmak" > graph "yazar" ikincil añlamıyla "kaydeder" örneği de böyle. Meselâ geographia > *yeryazım/yeryazımı (yer şekillerini kaydetme, betimleme) gibi.

Çocukluğumda "yazıldım, yazılmak" kullanımı çok yaygındı, soñradan kaydoldum, kaydetmek kullanılır oldu.
  • 0

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1070

İletigönderen KutluBozkurt » 19 Tem 2011, 00:19

Yâd kelimesinden bir köken çıkabilirmi acaba?

Yâd etmek ?
  • 0

KutluBozkurt
İlgili
İlgili

Değerleme: 3

İletigönderen KutluBozkurt » 19 Tem 2011, 00:19

Yâd'a saklamak gibi bir yolda olabilirmi?
  • 0

KutluBozkurt
İlgili
İlgili

Değerleme: 3

İletigönderen Kuşhan » 19 Tem 2011, 00:22

Yâd sözcüğü bildiğim kadarıyla Farsça. O yüzden olamaz.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 19

İletigönderen Gökkurt » 16 Ara 2011, 04:23

Uğrola,

ben de anımsıyorum kaydolmak yerine yazılmak kullanılırdı. Kayıt karşılığı yazıltı olabilir mi ? (birikinti, görüntü gibi)
  • 5

Gökkurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 222

İletigönderen ingichka » 16 Ara 2011, 05:06

Azerbaycan Türkçesinde keyde kaydetmek anlamında saxla- ma yaz- fiilleri kullanılıyor. Bir ünalgı programına telefonla bağlanan bir çocuk atam səsimi yazır "babam sesimi kaydediyor" diyordu mesela.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen ingichka » 16 Ara 2011, 05:07

ingichka yazdı:Azerbaycan Türkçesinde keyde kaydetmek anlamında saxla- ma yaz- fiilleri kullanılıyor. Bir ünalgı programına telefonla bağlanan bir çocuk atam səsimi yazır "babam sesimi kaydediyor" diyordu mesela.
Saxla- fiilini karıştırmış olabilirim diyesin Özbek Türkçesinde saqla- kullanılıyordu.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Soñraki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 6 konuk

Reputation System ©'