Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

İnovasyon

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

İnovasyon

İletigönderen Baturalptürk » 30 May 2009, 15:25

İnovasyon sözü de 2000'li yıllarda Türkiye'de belirmeye başladı. Özellikle sanatta, mimarlıkta bu sözcüğü çok okumuştum. Defalarca tanımını okudum, ancak bir türlü oturtamamıştım. Neyse ki TDK buna çok güzel bir karşılık bulmuş. Sağolsun...

inovasyon:  
is. Değişen koşullara uyabilmek için toplumsal, kültürel ve yönetimsel ortamlarda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması, yenileşim.

inovasyon=yenileşim

Türkçe'siyle bir kavramı öğrenince nasıl şıp diye anlayıveriyor insan...
  • 5

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 73

Ynt: İnovasyon

İletigönderen YİĞİT TULGA » 30 May 2009, 20:16

Uğrola,
Demek TDK renovation sözcüğü için de, inovasyon sözcüğü için de, yerine göre restorasyon sözcüğü için de yenileşme'yi kullanacak. Bir tek sözcük tüm işleri görecek demek.
Uğurlu olsun.

Benim önerim;
ilerleşim......inovasyon
ilerleşi evreleri, süreçleri.......inovasyon süreçleri
ilerleşik ürünler (inovativ ürünler)
ilerleşme yönetimi, yöneticisi (inovatif management, manager)
ilerleti......inovate etme
ilerlenti, özilerlenti.....self innovation (kendi kendini değiştirmek, değerlendirmek, eleştirmek, özeleştirip ilerleştirmek)
ilerlence....özilerlence....self innovation (kendi kendini değiştirmek, değerlendirmek, eleştirmek, özeleştirip ilerleştirmek)

innovator.......ilerleme öncüsü, önder, yenileştirici, ilerletici, ilerletmen, ilerleşmen, ilerleştirmen
...
gibi "uçuk" sözcükler idi.

İyi ki beni dinlememişler. Yoksa kendilerine çok güldürürlerdi. Ancak şimdi de biraz ıkınacaklar, bunca değişik sözcüğün karşılığı ne olacak diye deşim deşim deşinecekler.

Uğrola
  • 0

En soñ YİĞİT TULGA tarafından 30 May 2009, 20:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 28

Ynt: İnovasyon

İletigönderen _____ » 05 Haz 2009, 13:41

Hukukta da Latince novatio tanımı geçer, Türkçesi ile yenileme denmekte.İnovasyon için de yenileşme / yenileşim gayet uygun olmuş hatta yenilik daha da uygun ve tanıdık olduğumuz bir karşılığıdır.
  • 0

Üyelik görseli
_____
Sesli Yeñi Üye
Sesli Yeñi Üye

Değerleme: 0

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 11 konuk

Reputation System ©'