Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

stüdyo

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

stüdyo

İletigönderen Boraan » 12 Şub 2009, 21:15

STÜDYO

*  gen (IX) (Halk ağzı)

İstekli, iştahlı: Bizim oğlan oyuna gen ama işine kulak asma. [ Derleme Sözlüğü c: 6 ]

Karakız *Sorgun –Yozgat

*Stüdyo, Latince heves, istek anlamına gelen studere'den türemiştir. Atölye ise stüdyonun Fransızca karşılığı olan atelier sözcüğünden gelmiştir. Türkçe'de stüdyo daha çok sanat ve tasarım dallarında kullanılırken atölye daha geniş anlamda, sanayi ve zanaatte de kullanılır.

Yukarda bilgisini verdiğimiz gen sözcüğündeki istekli olma durumu Latince düşünce  anlayışını kapsayacak bir biçimde  Anadolu Türkçesinde  halkımız ağzından aldığımız bir anlamla kişinin isteğini hevesini döktüğü oda anlamında  gen odası deyişini kullanabiliriz

*     Gen = geniş  (Halk ağzı)

*Gen'in geniş anlamından yola çıkarak sanatçıların rahat,  büyük ortamda çalışmalarına imkan sağlayacak  oda anlamında bağlantı kurabilir.(genoda) Ayrıca Türk dil Kurumunun aşağıda anlamını yazdığı  gibi stüdyo sözcüğünün 4. anlamını da ,birleşik sözcük olarak  kurulum yaparak,  genoda  sözcüğünü stüdyo daire olarak düşünebiliriz.

(stü'dyo) Fransızca studio    4 .     Bir odalı daire.   (TDK)

Ø  Son olarak oğurla (zamanla) Türkçemizde ek hâline dönüşmüş yer adı yapan –tay ekini  kullanarak gentay sözcüğünü türetip istekli yeri anlamını verebiliriz.
  • 0

En soñ Boraan tarafından 10 Şub 2011, 12:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

Ynt: Stüdyo

İletigönderen YİĞİT TULGA » 13 Şub 2009, 00:40

Uğrola sevgin Boraan,

Önerinizi beğendim. Ek olarak:

gen + gin
ya da
gengin + oda

gensek* oda

(gengin (geniş, gengiş))

Olabilir.

Uğrola

Dipçe:
[gensek]
İstekli, iştahlı [ Derleme Sözlüğü c: 6 ]
Hisarcık -Kayseri
gen (IX)

İstekli, iştahlı: Bizim oğlan oyuna gen ama işine kulak asma. ( Derleme Sözlüğü c: 6 )
Karakız *Sorgun -Yozgat

gensek
[-> gen (IX)] [ Derleme Sözlüğü c: 6 ]
  • 0

Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 33

Ynt: Stüdyo

İletigönderen Toygun » 29 Tem 2010, 13:56

stüdyo    Fr. studio

a. (stü'dyo) 1. Sanat çalışmaları için düzenlenmiş oda: Üst kattaki tek odayı bir çalışma stüdyosu hâline getirmişti. 2. Fotoğrafçının çalıştığı oda, alan, fotoğrafçı işliği. 3. Sinema, televizyon ve radyo için film çekilen, ses alınan ve yayın yapılan yer: �O, büyük aktörlüğün gölgesine yatmış, günlerini stüdyolara telefon etmekle geçiriyor.� -A. İlhan. 4. Bir odalı daire.

İlk anlamı için çalışmalık denilebilir. Sorun yaratacak olan özellikle üçüncü anlam... Ona da çalışmalık denilebilir mi?
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1228

stüdyo

İletigönderen Yérbey » 10 Şub 2011, 00:30

Stüdyo için bir başlık açılmış ama genel olarak stüdyo için öneriler sunulmuş.

Ben sadece müzik için çalışmalar yapılan stüdyodan söz ediyorum onun için öneri bekliyorum.

Ben usuma kayıt evi geldi.
  • 0

- Her şey yoluna girmeden önce işler daha da kötüleşir.
Yérbey
Dérnek Üyesi

Değerleme: 28

Ynt: stüdyo

İletigönderen Tansık » 10 Şub 2011, 02:32

''Kayıt'' Arapça kökenlidir.
''Ses ulayı görüntü bantlama evi'' desem olmaz elbet; bu ancak bir tanım olabilir. Şimdilik usuma ''uzluk evi/odası'' geliyor.
  • 0

En soñ Tansık tarafından 10 Şub 2011, 02:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Tansık
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 15

İletigönderen kavurt » 10 Şub 2011, 05:25

yazgıtay olabilir.

1950lerde yayınlanan "medeni hukuk terimleri sözlüğü"nde yazgı: kayıt anlamında kullanılmış. buna karşı çıkan arkadaşlar var, ancak ben esemeli olduğunu düşünüyorum. bildiğimiz anlamdaki yazgı da özünde bizimle ilgili tanrıca kaydedilendir. yazgı yapılan yer anlamında yazgıtay olabilir.
  • 0

Üyelik görseli
kavurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 17

İletigönderen Boraan » 10 Şub 2011, 13:43

Stüdyo için bir başlık açılmış ama genel olarak stüdyo için öneriler sunulmuş.

Ben sadece müzik için çalışmalar yapılan stüdyodan söz ediyorum onun için öneri bekliyorum.

Ben başlığı açarken sözcüğü her iki anlamı da karşılayacak bir türetim olarak sunmak istedim.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

İletigönderen Sinekkaydi2 » 01 Oca 2015, 23:30

düzlük İng. 1. floor, studio stage, live stage, 2. floor, studio, television studio
Sinema 1. İşliklerde film çevirmekte kullanılan uzun, geniş, yüksek, hangar biçiminde, içinde aydınlatmayı, alıcı devinimlerini, bezem kurmayı kolaylaştıracak düzeni bulunan yapı. TV. 2. Bir yayının hazırlandığı işlik ya da işliğin bir bölümü.

BSTS / Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü 1981
  • 0

Sinekkaydi2
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 567

İletigönderen Furkan Yıldırım » 17 Eki 2017, 00:39

Müzik stüdyosu - Müzik yazma ortamı yada Müzik yazmalığı
Androit stüdyo - Androit yazma ortamı yada Androit yazmalığı
Yazışma ortamı için yazışmalık diyorsak yazmalık, yazma ortamı olur bence.

kavurt yazdı:yazgıtay olabilir.

1950lerde yayınlanan "medeni hukuk terimleri sözlüğü"nde yazgı: kayıt anlamında kullanılmış. buna karşı çıkan arkadaşlar var, ancak ben esemeli olduğunu düşünüyorum. bildiğimiz anlamdaki yazgı da özünde bizimle ilgili tanrıca kaydedilendir. yazgı yapılan yer anlamında yazgıtay olabilir.

Ben kayıt için yazma sözcüğünü kullanıyorum. El yazmaları, Orhun yazmaları(Bengi taşlar), Turfan yazmaları...
  • 0

Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 59

İletigönderen toorku » 17 Eki 2017, 06:26

kışlanan yer olan kışlak gibi düşünelim

çalışlak
stüdyo

çalışlık
stüdyo

çalışevi
stüdyo

bugün resim çalışlağında takıldım

bir de stüdyolarının küçük olmalarından esinlenilmiş olan ev apartman evi türleri var ki bunlar genelde oda ya da evcik büyüklüğünde olur o zaman da

stüdyo
evcik

istanbulda bir evciğin fiyatı cep yakıyor
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1188

İletigönderen bilimdan » 01 Kas 2017, 08:23

Gen kelimesi üzerinde durulmuş ancak "Çok susamak, hararetlenmek, fazla istekli olmak; çok çalışmak" gibi manaları bulunan bandıkmak ve "Bir işe istekle başlamak, bir şey yapmak isteği göstermek; bir şeye aşırı derecede düşkün olmak, tutkun olmak; alışmak; bilmediğini iyice öğrenmek" gibi manaları bulunan kınıkmak fiileri üzerinde de durulabilir.
kınıkmak.png
kınıkmak.png (16.6 KiB) 83 kéz görüntülendi
  • 0

bilimdan
Sesli Yeñi Üye
Sesli Yeñi Üye

Değerleme: 0

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 10 konuk

Reputation System ©'