Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

chill (müzik türü)

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

chill (müzik türü)

İletigönderen mehmetö » 22 Ara 2019, 20:46

Az önce Spotify listelerinde denk geldim, "Chill Şarkılar" diye. "Chill" sözcüğü "soğuk, ürperti, ürpertici" demektir fakat yakın zamanda "serinlik" anlamından (argo) rahatla, sakinleş anlamına yönelmiştir, "chill bro" ya da "chill out bro" gibi. Bu kullanımın Google Çeviri'de Türkçe karşılığı bulunmamakta.

dingin
chill

dinlendirici
chilling

dinlendiren
chilling
  • 0

mehmetö
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 46

Ynt: chill (müzik türü)

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 22 Ara 2019, 21:46

Bu önerilerinizin hepsinin çok kötü olduğunu düşünüyorum çünkü ayrıca "relaxing" diye bir müzik türü var. Sizin önerilerinizi chill'den çok relaxing'e girmiş.
Chill yerine "takılmalık" diyebiliriz. İngilizce "I'm just chillin'" gibi tümceleri de "öylesine takılıyorum" diye çevirebiliriz.
  • 4

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Değerleme: 845

İletigönderen mehmetö » 22 Ara 2019, 21:51

TürkçeSözlük78 yazdı:Bu önerilerinizin hepsinin çok kötü olduğunu düşünüyorum çünkü ayrıca "relaxing" diye bir müzik türü var. Sizin önerilerinizi chill'den çok relaxing'e girmiş.
Chill yerine "takılmalık" diyebiliriz. İngilizce "I'm just chillin'" gibi tümceleri de "öylesine takılıyorum" diye çevirebiliriz.

Doğru, haklısınız o anlamı unutmuşum. Siz söyleyince fark ettim, benim önerilerim daha çok ruhsal bir dinlendirme etkisini çağrıştırdı. "Takılmalık" çok daha doğru oluyor.
  • 1

mehmetö
MehmetÖ
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 46

İletigönderen Boraan » 24 Ara 2019, 08:58

Dingin müzik demek yeterli bence takılmalık jam sesion, doğaçlama demek oluyor biraz...
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 7 konuk

Reputation System ©'