Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Rasyonel ve irrasyonel sayılar

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Rasyonel ve irrasyonel sayılar

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 11 Eki 2018, 22:23

Şu bağlantıda: "fraktal"

Rasyonel yerine "oranlı" denilmiş. Denense bu sözcük bana rasyoneli hiç çağrıştırmadı. Benim bu birlikler kümeler için kullandığım sözcükler şunlardır:

Ussal sayılar, usiçi sayılar
Rasyonel sayılar

Usdışı sayılar
İrrasyonel sayılar

Sonuçta bunlar daha usa yatkın değil mi? İrrasyonel dediğimiz sayıları tam olarak düşünerek belirleyemiyoruz. Bence irrasyonel kavramını böyle çevirmemiz daha doğru olur. Örneğin kök2'nin ussal rasyonel mı yoksa usdışı irrasyonel olduğunu bilmeyen bir öğrenciye doğrudan "Sana kök2 saniyeyi saatte göster desem gösterebilir misin?" dersek bize "Gösteremem" der. Bunun üstüne ona "Evet, gösteremezsin çünkü bu bir usdışı irrasyonel sayıdır. Usun algılayabilseydi bu sayıyı gösterebilirdin." diyebiliriz.

Bu arada 4/5 gibi sayılar saatlerde gösterilebilir. Ben saati yalnızca bir örnek olarak verdim. Bence bu kavramlar böyle karşılanmalı. Düşüncelerinizi duymak isterim.
  • 0

Türk demek Türkçe demektir!
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 305

Ynt: Rasyonel ve irrasyonel sayılar

İletigönderen Oktay D. » 13 Eki 2018, 01:57

Matematikçiler oranlı ve oransız sayılar diyor, çünkü rasyonel sayılar, oran olarak yazılabilirken irrasyonel sayılar ise oran olarak yazılamazlar.

Zaten günümüzde rasyonel sayılarıñ us dışı bir durumu artık kalmadı, onları algılayabiliyoruz veya düşleyebiliyoruz. "us dışı" diye nitelendirilmesi Pisagor dönemine ait bir öñ yargıdan ibaretti. Pisagor, bilindiği üzere, bir tür kült/din kurmuştu ve ardılları √2'niñ oransız olduğunu savunanlara us dışı yaklaşıp dahası onları öldürüyordu. Olay, sayılarıñ us dışı olması değil, onlarıñ oransız olduğunu savunanlarıñ us dışı görülmesiydi.
  • 6

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4203

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 13 konuk

Reputation System ©'