Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

olimpos

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

olimpos

İletigönderen Türkeröz » 01 Eki 2017, 15:16

Kızıldağ, Kocakızıl
olimpos

Mars'taki en yüksek dağ.

Mars'taki dağlar için "kızıldağlar"..
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 509

Ynt: olimpos

İletigönderen Gökkurt » 03 Eki 2017, 02:02

Olimpos Uludağ olmalı sanki.
  • 7

Gökkurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 221

İletigönderen Türkeröz » 05 Eki 2017, 17:03

Gökkurt yazdı:Olimpos Uludağ olmalı sanki.

Uludağ var zaten ve karışıklık olmasın. Uludağ denilince Türkiye çıkması gerek.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 05 Eki 2017, 19:56

Olimpos da var, ona bakarsak, o da Yunanistan'da.

Tabii bir de Türkiye'de de Likyalılarıñ eski şehri olan bugünkü Antalya'nıñ Kumluca'ya bağlı Olimpos mahallesi var, tatil yéri olan.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3248

İletigönderen Türkeröz » 07 Eki 2017, 15:22

Oktay D. yazdı:Olimpos da var, ona bakarsak, o da Yunanistan'da.

Tabii bir de Türkiye'de de Likyalılarıñ eski şehri olan bugünkü Antalya'nıñ Kumluca'ya bağlı Olimpos mahallesi var, tatil yéri olan.

Biliyorum. Ancak ayrım olmalı. Bunun için de aynı değil ayrı olmalı adları. Biz Kızılgezegen'e boşuna mı ayrı gün adı önerdik, aynı ad olması fark etmiyorduysa?

Ayrıca Antalya'daki, Muğla'daki ve Bursa'daki olimpos adları da değiştirilmeli.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 09 Eki 2017, 11:54

Coğrafi adlar birbiriyle aynı olabilir çünkü birbiriyle karışmaları olanaklı değil. Hangii Olimpos olduğu ülke ve gezegenden añlaşılıyor. Oysa gün dénen kavram birim özelliği gösterdiği için "35 gün" dénince hangi gezegendeki günü kast éttiğiñiz añlaşılmalıdır. Çünkü gün, uzunluk, vb. birimler içerikten ve bulunduğumuz yérden bağımsız şeylerdir. Mars'tayken Dünya'daki günden kolayca söz édebilirim. Nitekim Dünya'da olup Mars'taki aracı kontrol éden bir bilimci için aynı cümlede iki gezegeniñ gününden de söz étmesi gérekir. Ancak Mars'tayken Dünya'daki bir dağdan söz étmek için içeriğiñ/koñunuñ Dünya olması gérekir. Zaten örneğin Wikipedia'da aynı adda birçok yér adı bulabilirsiñiz, hepsiniñ yanında ayraç içinde hangi bölge/ülke vs içinde olduğu bélirtilir.

Örneğin mahallemde bir bakkal varsa ve ben evimdeyken éşime "ben bakkala gidiyorum" dérsem hangi bakkaldan söz éttiğim oldukça açık olacaktır. Başka mahalledeki bakkaldan söz édeceğim zaman "ben öteki mahalledeki bakkala gidiyorum" démem gérekir. Oysa birim kullanırken daha bélirleyici olmak zorundayım. Örneğin yurtdışındaki biriyle koñuşurken "yarın saat 8'de beni ara" diyemezsiñiz, hangi 8? Onuñ bulunduğu saat dilimine göre olan 8 mi yoksa kendi dilimize göre olan mı?

Kısaca coğrafi adlar, farklı ülke veya gezegenlerdeyse gayet doğal bir şekilde aynı adla anılabilirler.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Türkeröz » 12 Eki 2017, 16:20

Karışmaları olanaklı değilse o zaman "Hadi olimposa gidelim" dediğimde hangi olimpos olduğunu bilebilecek misiniz?
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 12 Eki 2017, 16:33

Öyle bir tümcede bu Olimpos'uñ Mars olmadığı belli, çünkü uçağa atlayıp gideceğimiz bir yér değil. Öteki Olimpos'lar için ise Türkiye'de söylenmişse Yunanistan olmadığı yine açık. Tatil muhabbeti üstüne söyleniyorsa, kesinlikle Antalya'dakinden söz édiliyor démektir.

Zaten bağlam olmadan hiçbir cümleniñ karışmayacağı garanti edilemez. Böyle bir cümle durup dururken, hiçbir bağlam olmaksızın söylenmez.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Tözkoparan ve 5 konuk

Reputation System ©'