Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

%100 yerli işletim sistemi dediğin böyle olur

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Ynt: %100 yerli işletim sistemi dediğin böyle olur

İletigönderen Le Qabaq » 29 Mar 2012, 08:47

QONAQ yazdı:Linux varkən yerli sistem ola bilməz? Onda alınma sözlər varkən niyə Türkcəsin axtarıyorsunuz?
Malum, sözcükler konusunda atıp tutmak kolay. Büyük bir iş söz konusu olunca bir çok yerde ve bir çok konuda yapamayız edemeyizler başlıyor.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 8

İletigönderen kuluduk » 15 Haz 2017, 01:47

Le Qabaq yazdı:
Kuşhan yazdı:Ben de Windows kullanıcısıyım ancak desteklediğim görüş Linux'tur. Google gibi ülkelerden varsıl bir şirket bile yeni bir işletim sistemi çıkarırken baştan yazmıyor Linux üstüne kuruyor Android ile Google Chrome OS'u.
Google linux dağıtımı çıkardı diye bu ileride başka bir işletim sistemi çıkarmayacağı anlamına gelmez. Linux üzerinde çalışıp tecrübe edindikten sonra yeni bir işletim sistemi için çalışmaya başlamayacaklarını bilmiyoruz (veya belki de çoktan başlamışlardır bile).
Birçok kaynakta Androidin Linux çekirdeğine dayalı olsa da çok farklılaşmış bir çekirdeğinin olduğu söyleniyor. Android uygulamaları da aslında JVM veya ona benzer bir sistemle çalışıyormuş.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 164

İletigönderen Oktay D. » 15 Haz 2017, 02:15

Android çekirdeğindeki farklılıklar yama düzeyinde sayılır. Aynı şeyi Pardus da yapmıştı (bu yüzden de içerideki bu konudaki kutuplaşma nedeniyle çok kişi projeden ayrılmıştı).
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3473

İletigönderen bilimdan » 03 Şub 2018, 13:55

Konu başlığından uzaklaşmış, Windows-Linux karşılaştırması gibi ilgisiz konulara girilmiş. Kaan Aslan'ın CSD işletim sistemi ile ilgili şöyle açıklamaları olmuş:
Bizim TÜBİTAK'la öyle bir organik bağımız yok. Gerçi ben şahsen TÜBİTAK'a çok eğitimler verdim senelerce TÜBİTAK'a eğitim verdim oradaki pek çok arkadaş beni şahsen tanır. Biz bir kaç kademede TÜBİTAK'a başvurmak istedik destek almak için fakat prosedürü çok uzun bulduk. Yani hep bir noktaya kadar getirdik ondan sonra nihayetlendirmedik, nihayetlendirseydik TÜBİTAK destekler miydi o konuda da soru işareti var. Ama tabii ki böyle bir destek olsa biz çok daha hızlı çalışırız. Mesela dernek olarak biz bu projede çalışan arkadaşlara ödeyebildiğimiz kadar ücret de ödedik tabii çok fazla ödeyemedik neticede o arkadaşların bazıları bu sebeple projeden ayrıldılar. Çünkü kendileri para kazanmaları gerekiyordu başka şirketlerde işe girdiler. Biz onlara daha iyi ücretler verseydik çok daha iyi bir yerde olabilirdik. Şimdi yani böyle bir desteğe her zaman ihtiyaç var. Ama tabii yani bu TÜBİTAK olmaz başka kurumlar da olabilir; ama derseniz ki böyle bir destek sizin işinize gelir mi işinizi kolaylaştır mı? Kesinlikle kolaylaştırır.

Pardus için bir sürü kaynak (hem para hem iş gücü) harcandı mı? Harcandı. Buna rağmen PİSİ; YALI, KAPTAN, ÇOMAR gibi yerli olduğu söylenen yazılımlar bile kullanımdan kaldırıldı. Yabancı bir dağıtım makyajlanarak millî işletim sisteminin yeni sürümü diye lanse edildi.

İşletim sistemi çekirdeği yazmak zor olabilir fakat dünyada kullanılabilir durumda olan veya alfa/beta aşamalarında olan pek çok işletim sistemi çekirdeği bulunuyor.

Kaan Aslan CSD işletim sistemini Linux'ta çalışan yazılımları çalıştırabilecek şekilde hazırlamaya çalıştıklarını da belirtmiş.

Eğer bu insanların para ve iş gücü bakımından imkânları bulunsaydı belki de şimdiye kadar bu işletim sistemi çoktan tamamlanabilirdi. Ama Türkiye'de bu tür konulara ilgi az olduğu için insanlar böyle çalışmaları eleştirmek ve hatta yerin dibine sokmak için ellerinden geleni yapmaya çalışabiliyor. Biz bu çalışmanın tamamlanması için bir şeyler yapabilir miyiz diye düşünen pek olmuyor.

C/C++ programlamayı ileri seviyede bilenler bu ekibe katılmak için başvuruda bulunabilir, programlama bilmeyenler bu sistemin tanınmasına çalışabilir ve hatta belki dernekle iletişime geçilerek bu sisteme maddî yönden kaynak sağlanması için kampanyalar düzenlenebilir. Haiku ve ReactOS gibi işletim sistemleri bağış adı altında para toplayarak geliştirilmeye devam ediyor. Türkiye'de bu tür konularda organizasyon eksikliği var.
  • 0

bilimdan
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 73

Önceki

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'