Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

%100 yerli işletim sistemi dediğin böyle olur

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Ynt: %100 yerli işletim sistemi dediğin böyle olur

İletigönderen Le Qabaq » 29 Mar 2012, 08:47

QONAQ yazdı:Linux varkən yerli sistem ola bilməz? Onda alınma sözlər varkən niyə Türkcəsin axtarıyorsunuz?
Malum, sözcükler konusunda atıp tutmak kolay. Büyük bir iş söz konusu olunca bir çok yerde ve bir çok konuda yapamayız edemeyizler başlıyor.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 8

İletigönderen kuluduk » 15 Haz 2017, 01:47

Le Qabaq yazdı:
Kuşhan yazdı:Ben de Windows kullanıcısıyım ancak desteklediğim görüş Linux'tur. Google gibi ülkelerden varsıl bir şirket bile yeni bir işletim sistemi çıkarırken baştan yazmıyor Linux üstüne kuruyor Android ile Google Chrome OS'u.
Google linux dağıtımı çıkardı diye bu ileride başka bir işletim sistemi çıkarmayacağı anlamına gelmez. Linux üzerinde çalışıp tecrübe edindikten sonra yeni bir işletim sistemi için çalışmaya başlamayacaklarını bilmiyoruz (veya belki de çoktan başlamışlardır bile).
Birçok kaynakta Androidin Linux çekirdeğine dayalı olsa da çok farklılaşmış bir çekirdeğinin olduğu söyleniyor. Android uygulamaları da aslında JVM veya ona benzer bir sistemle çalışıyormuş.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 164

İletigönderen Oktay D. » 15 Haz 2017, 02:15

Android çekirdeğindeki farklılıklar yama düzeyinde sayılır. Aynı şeyi Pardus da yapmıştı (bu yüzden de içerideki bu konudaki kutuplaşma nedeniyle çok kişi projeden ayrılmıştı).
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3304

Önceki

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Bing [Bot] ve 4 konuk

Reputation System ©'