Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

%100 yerli işletim sistemi dediğin böyle olur

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Ynt: %100 yerli işletim sistemi dediğin böyle olur

İletigönderen Oktay D. » 25 Mar 2012, 15:00

Bu kullanımlar bir yana, Linux eñ çok ve eñ önemli olarak bilimsel araştırmalarda kullanılır. İnternet'i icad eden CERN'deki Bilgi Uygulamaları (IT) bölümünü bir inceleyiñ. CERN'deki 10.000 parçacık doğabilimcisiniñ aşırı yük gerektiren üstün bilgisayarlarda salt Linux kullanması, dahası CERN'üñ ma ABD'deki parçacık fiziği laboratuvarı olan FermiLab'ıñ bu tür işleri yapmak için (Red Hat tabanlı) Scientific Linux dağıtımı yapmalarını da ekleyebilirsiñiz. Eğer Windows'uñ çekirdeği geliştirilebilir olsaydı, tüm bunlar Windows'ta yapılırdı.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3304

İletigönderen bilgekagan_d » 25 Mar 2012, 15:48

>>>Fermilab, CERN

Evet, demi... ozellikle CERN in son bir iki yildir yaptigi yoğun deneyler..., sonucunda ortaya cikan sayisiz terabyte lar dolusu veriler nasil ayiklaniyor?

Ayrica son 10-15 yildir dunyada hemen herkes programlama yapmasini, perl, python, php, vs.. ile Linux de ogrenmistir.

Boyasina kinasina bakip Linux ile Windows kiyaslanmaz.  Linux kamyondur, windows taksi.
  • 0

Bilge
Üyelik görseli
bilgekagan_d
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 10

İletigönderen Le Qabaq » 25 Mar 2012, 21:15

Neden sunucularda linux kullanımı daha fazlayken kişisel bilgisayarlarda %1 civarında olduğu söyleniyor? Linux kullananların bir çoğu bedava olduğu için kullanıyor. Mesela hosting firmaları linux kullanmasalar Microsoft gibi şirketlere bir ton para ödeyeceklerdi. Paralı linux sürümleri bile Microsoft'un ürünlerinden ucuza geliyor. (Yanlış mı biliyorum?) Bir de "spyware" ihtimaline karşı açık kaynak kodlu olduğu için kullanıldığı yerler olabilir. Dikkat ederseniz Microsofttan şüphelendiği için uzun süre windows kullanmayan ülkeler olmuştu ve Microsoft onlara windowsun kodunu açmıştı. Yani linuxun çok fazla bir üstünlüğü olduğundan değil böyle nedenlerden dolayı bazı alanlarda kullanımı daha fazla.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 8

İletigönderen Le Qabaq » 25 Mar 2012, 21:23

Uygulama geliştirme açısından düşünürseniz de linuxta kullanılan uygulama geliştirme araçlarının büyük çoğunluğu windowsta da çalışmaktadır. Dahası windowsa yönelik hazırlanıp linuxta çalışmayan (emülatör vs. ile çalıştırılsa da windowsa yönelik program hazırlanabilen) araçlar çok daha fazladır.

Diğer bir konu da linuxa yönelik hazırlanmış yazılımların bir çoğunun windows sürümlerinin de bulunması. (Bulunmayanların da aynı işi yapan bir sürü alternatifi bulunabiliyor.) Buna karşılık windows yazılımlarının bir çoğu linuxta emülatör altında bile çalışmamaktadır. Bazı programlar "virtual machine" adı verilen programlarda bile çalıştırılamıyor.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 25 Mar 2012, 22:11

İyi de burada oyun yapmış oluyorsuñuz. Kodları açık yazılımı tabi ki windows'a göre derleyip windows'ta çalıştırabilirsiñiz. O yüzden açık kaynak kodlu her yazılımı, her işletim sisteminde kullanabilirsiñiz. Oysa kapalı kaynak kodlu windows/MAC yazılımlarını alıp kullanamazsıñız, ya alternatifini yapacaksıñız ya da onu yapanlar Linux için de sürüm geliştirecek. Bu durum windows'uñ üstünlüğü değil, kapalı kaynak kodlu yazılımcılığıñ eksiğidir/cimriliğidir!
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Le Qabaq » 25 Mar 2012, 22:57

Oktay D. yazdı:İyi de burada oyun yapmış oluyorsuñuz. Kodları açık yazılımı tabi ki windows'a göre derleyip windows'ta çalıştırabilirsiñiz. O yüzden açık kaynak kodlu her yazılımı, her işletim sisteminde kullanabilirsiñiz. Oysa kapalı kaynak kodlu windows/MAC yazılımlarını alıp kullanamazsıñız, ya alternatifini yapacaksıñız ya da onu yapanlar Linux için de sürüm geliştirecek. Bu durum windows'uñ üstünlüğü değil, kapalı kaynak kodlu yazılımcılığıñ eksiğidir/cimriliğidir!
Öyle diyorsunuz da mesela alın açık kaynak kodlu AutoIt yazılımını linuxta kullanın bakalım emülatör olmadan kullanabilecek misiniz?
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 26 Mar 2012, 02:54

İyi de bu da yukarıdaki gibi bir "oyun", çünkü autolt zaten Windows için geliştirilmiş bir betik dili derleyicisi, Linux'ta C# derleyicisi çalıştırmaktan farkı yok. Bu tıpkı C/C++ derleyicisi olan gcc'yi windowsta çalıştırmaya çalışmak gibi olur. Aynı şey onuñ için de geçerli. Kısaca "program yapan programları" göstererek karşılaştırma yapamazsıñız, çünkü derleyiciler işletim sistemine göre derleme yapar.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen bilgekagan_d » 26 Mar 2012, 07:16

>>> Neden sunucularda linux kullanımı daha fazlayken kişisel bilgisayarlarda %1 civarında olduğu söyleniyor?

cunku dunya Linux gelmeden once windows'a odaklanmistir. nasil ikna edersin bu kadar insani yeni system kullanmaya?

yada soyle sorayim,  istanbulda surekli felaketler olmadikca, istanbul halkini topluca izmire tasinmaya, nasil ikna edersin? adamin isi gucu var, cocuklarinin gittigi okullar var, dostlari ile kahve icip muhabbet ettigi yerler var,  vs..vs..vs...  nasil birakir gider? evet birakip gidenler cikabilir, ama insan topluca bulundugu yeri birakip gitmez.

ne alakasi var demeyin,  windows/linux/apple olayi temelde budur. adam isi gucu windows a yatirmis, iscilerine onu ogretmis, isciler baska firma iscileri ile Microsoft word.do/excel degis tokus etmekte hergun (dosyalar her yerde sorunsuz calismali, buyuk verim kaybi, maddi zarar)... cocuklari onu ogreniyor, sayisiz firmalar ona trilyonlarca yatirim yapmis.  hadi demeyle degisirmi butun bunlar?

ayni sey facebook dae oluyor. microsoft, google, yahoo, vs.. miylarlarca dolar yatirsada, gec kaldiklari icin, facebook kullanici kitlesini kendi sitelerine cekemiyorlar, bu da ayni olaydir. cunku insanlarin askadaslari facebookda, nasil birakip baska yere gitsin? gidenler olur ama, facebok kullanilamaz hale gelmedikce, topluca birakip gitmezler.
  • 0

Bilge
Üyelik görseli
bilgekagan_d
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 26 Mar 2012, 10:40

Oktay D. yazdı:İyi de bu da yukarıdaki gibi bir "oyun", çünkü autolt zaten Windows için geliştirilmiş bir betik dili derleyicisi, Linux'ta C# derleyicisi çalıştırmaktan farkı yok. Bu tıpkı C/C++ derleyicisi olan gcc'yi windowsta çalıştırmaya çalışmak gibi olur. Aynı şey onuñ için de geçerli. Kısaca "program yapan programları" göstererek karşılaştırma yapamazsıñız, çünkü derleyiciler işletim sistemine göre derleme yapar.
GCC Windowsta çalışıyor zaten ama dediğim gibi kendiniz de söylüyorsunuz sadece windowsa yönelik hazırlanmış olan AutoIt ve daha onun gibi belki yüzlerce program geliştirme aracı Linuxta çalışmıyor.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 26 Mar 2012, 10:44

ismetdere yazdı:>>> Neden sunucularda linux kullanımı daha fazlayken kişisel bilgisayarlarda %1 civarında olduğu söyleniyor?

cunku dunya Linux gelmeden once windows'a odaklanmistir. nasil ikna edersin bu kadar insani yeni system kullanmaya?

yada soyle sorayim,  istanbulda surekli felaketler olmadikca, istanbul halkini topluca izmire tasinmaya, nasil ikna edersin? adamin isi gucu var, cocuklarinin gittigi okullar var, dostlari ile kahve icip muhabbet ettigi yerler var,  vs..vs..vs...  nasil birakir gider? evet birakip gidenler cikabilir, ama insan topluca bulundugu yeri birakip gitmez.

ne alakasi var demeyin,  windows/linux/apple olayi temelde budur. adam isi gucu windows a yatirmis, iscilerine onu ogretmis, isciler baska firma iscileri ile Microsoft word.do/excel degis tokus etmekte hergun (dosyalar her yerde sorunsuz calismali, buyuk verim kaybi, maddi zarar)... cocuklari onu ogreniyor, sayisiz firmalar ona trilyonlarca yatirim yapmis.  hadi demeyle degisirmi butun bunlar?
Ne alakası var? Ben linuxa geçmeyi denediğimde ya kablosuz ağ bağdaştırıcısını çalıştıramadı ya yerel ağ üzerinden başka pc'ye bağlanamadı. Windowsta kullandığım bazı programların linuxta karşılığının bulunmaması veya emülatörle çalışmaması durumu da var. Bir de bana linuxta windowsa göre fazla ısınma oluyor gibi geldi (aynı şeyi başkalarından da duydum). Bunları söyleyip eleştirdiğiniz zaman bazı linuxçuların "kullanma o zaman, adamlar bedava işletim sistemi yapmış beğenmiyorsunuz" gibi tersleyici cevaplarıyla karşılaşabiliyorsunuz.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen bilgekagan_d » 26 Mar 2012, 12:11

>>> Ne alakası var? Ben linuxa geçmeyi denediğimde ya kablosuz ağ bağdaştırıcısını çalıştıramadı ya yerel ağ üzerinden başka pc'ye bağlanamadı. Windowsta kullandığım bazı programların linuxta karşılığının bulunmaması veya emülatörle çalışmaması durumu da var.

emulator bi tercumandir.  tercume edilen bi dil, yada bi program aslina uyarmi?  siz kendi evinizde mi daha rahat yatarsiniz yoksa baskasinin evindemi?

kablosuz chiplerini yapanfirmalar aynen dedigim gibi windows a odaklidir!! adamlar %1 pazar icin ugrasmiyorlar linux ile, acmiyorlar chiplerin kodlarini (ustune microsoft tehdit ediyor bu chip firmalarini, linuxe izin vermeyin diye.), ki boyle iken, linux culer nasil surucu yazicaklar bu kablosuz, vs.. chipleri icin?

linux windows a baglanmiyor diyorsunuz, biliyormusunuz microsoft sirketi linuxden korkup, linuxun önünü kesmek icin neler yapti yillarca?  google ile "Halloween Documents" diye bi arayip bu konuyu incelemeye baslayabilirsiniz..

microsot sirketi, linux un windows a baglanmasini onlemek icin, linux ile windows un uyumlu calismasini onlemek icin diger firmalari ya tehdit ile olmazs rusvet ile milyarlar harciyor yillardir. linux kullanici kitlesi büyür ise, windows u bitirir diye korkuyor yillardir.

bu konular sadece teknik olmaktan cok cok ote.. sirketlerin olum kalim savasi..

microsftun yerinde kim olsa ayni seyi yapar.
  • 0

Bilge
Üyelik görseli
bilgekagan_d
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Kuşhan » 26 Mar 2012, 16:53

Ben de Windows kullanıcısıyım ancak desteklediğim görüş Linux'tur. Google gibi ülkelerden varsıl bir şirket bile yeni bir işletim sistemi çıkarırken baştan yazmıyor Linux üstüne kuruyor Android ile Google Chrome OS'u.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 19

İletigönderen Le Qabaq » 26 Mar 2012, 20:03

ismetdere yazdı:>>> Ne alakası var? Ben linuxa geçmeyi denediğimde ya kablosuz ağ bağdaştırıcısını çalıştıramadı ya yerel ağ üzerinden başka pc'ye bağlanamadı. Windowsta kullandığım bazı programların linuxta karşılığının bulunmaması veya emülatörle çalışmaması durumu da var.

emulator bi tercumandir.  tercume edilen bi dil, yada bi program aslina uyarmi?  siz kendi evinizde mi daha rahat yatarsiniz yoksa baskasinin evindemi?

kablosuz chiplerini yapanfirmalar aynen dedigim gibi windows a odaklidir!! adamlar %1 pazar icin ugrasmiyorlar linux ile, acmiyorlar chiplerin kodlarini (ustune microsoft tehdit ediyor bu chip firmalarini, linuxe izin vermeyin diye.), ki boyle iken, linux culer nasil surucu yazicaklar bu kablosuz, vs.. chipleri icin?

linux windows a baglanmiyor diyorsunuz, biliyormusunuz microsoft sirketi linuxden korkup, linuxun önünü kesmek icin neler yapti yillarca?  google ile "Halloween Documents" diye bi arayip bu konuyu incelemeye baslayabilirsiniz..

microsot sirketi, linux un windows a baglanmasini onlemek icin, linux ile windows un uyumlu calismasini onlemek icin diger firmalari ya tehdit ile olmazs rusvet ile milyarlar harciyor yillardir. linux kullanici kitlesi büyür ise, windows u bitirir diye korkuyor yillardir.

bu konular sadece teknik olmaktan cok cok ote.. sirketlerin olum kalim savasi..

microsftun yerinde kim olsa ayni seyi yapar.
İşte bu listeler böyle uzayıp gidiyor. Onun için kendinizi yormayın.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 26 Mar 2012, 20:05

Kuşhan yazdı:Ben de Windows kullanıcısıyım ancak desteklediğim görüş Linux'tur. Google gibi ülkelerden varsıl bir şirket bile yeni bir işletim sistemi çıkarırken baştan yazmıyor Linux üstüne kuruyor Android ile Google Chrome OS'u.
Google linux dağıtımı çıkardı diye bu ileride başka bir işletim sistemi çıkarmayacağı anlamına gelmez. Linux üzerinde çalışıp tecrübe edindikten sonra yeni bir işletim sistemi için çalışmaya başlamayacaklarını bilmiyoruz (veya belki de çoktan başlamışlardır bile).
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen QONAQ » 29 Mar 2012, 06:37

Linux varkən yerli sistem ola bilməz? Onda alınma sözlər varkən niyə Türkcəsin axtarıyorsunuz?
  • 0

QONAQ
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 7

ÖncekiSoñraki

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'