Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

%100 yerli işletim sistemi dediğin böyle olur

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Ynt: %100 yerli işletim sistemi dediğin böyle olur

İletigönderen Le Qabaq » 24 Mar 2012, 09:13

Windows geliştirilemez sözü de saçma geliyor bana. Yüklersiniz bir programlama dili program yazarsınız, sürücü bile yazarsınız bilginiz varsa, bu gelişme değil mi?
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 8

İletigönderen Oktay D. » 24 Mar 2012, 15:29

Windows'uñ çekirdeğinde herhangi bir değişiklik yapamazsıñız. Yapsañız bile yasal olmayan bir işlem yapmış olursuñuz. Sürücü yükleme olayı windows'u geliştirmek olmuyor, yalñızca donanımıñ çalışmasını sağlayan ayar dosyalarını yazmış oluyorsuñuz.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3304

İletigönderen Le Qabaq » 25 Mar 2012, 00:28

Oktay D. yazdı:Windows'uñ çekirdeğinde herhangi bir değişiklik yapamazsıñız. Yapsañız bile yasal olmayan bir işlem yapmış olursuñuz. Sürücü yükleme olayı windows'u geliştirmek olmuyor, yalñızca donanımıñ çalışmasını sağlayan ayar dosyalarını yazmış oluyorsuñuz.
Linux kullanıcılarının kaçta kaçta çekirdek geliştiriyor? Aranızda linux kullanıp da KDE çekirdeği geliştiren oldu mu? Windowsta çok sayıda kütüphane oluşturarak yasal çerçeve içerisinde büyük değişiklikler yapabilmeniz mümkündür. Linuxtan farkı yeni bir windows sürümü veya dağıtımı şeklinde bütün bir işletim sistemini dağıtamamanız. Onun dışında yazdığınız programları ve kütüphaneleri dağıtmanıza engel bir durum yok. Hatta sadece windowsa yönelik olarak hazırlanmış pek çok açık kaynak kodlu yazılım da bulunuyor. Bu söyledikleriniz galiba "aşırı linuxçu"ların uydurması.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen fankibiber » 25 Mar 2012, 01:02

Le Qabaq yazdı:
Oktay D. yazdı:Windows'uñ çekirdeğinde herhangi bir değişiklik yapamazsıñız. Yapsañız bile yasal olmayan bir işlem yapmış olursuñuz. Sürücü yükleme olayı windows'u geliştirmek olmuyor, yalñızca donanımıñ çalışmasını sağlayan ayar dosyalarını yazmış oluyorsuñuz.
Linux kullanıcılarının kaçta kaçta çekirdek geliştiriyor? Aranızda linux kullanıp da KDE çekirdeği geliştiren oldu mu? Windowsta çok sayıda kütüphane oluşturarak yasal çerçeve içerisinde büyük değişiklikler yapabilmeniz mümkündür. Linuxtan farkı yeni bir windows sürümü veya dağıtımı şeklinde bütün bir işletim sistemini dağıtamamanız. Onun dışında yazdığınız programları ve kütüphaneleri dağıtmanıza engel bir durum yok. Hatta sadece windowsa yönelik olarak hazırlanmış pek çok açık kaynak kodlu yazılım da bulunuyor. Bu söyledikleriniz galiba "aşırı linuxçu"ların uydurması.

Uydurma değil, tümüyle yazılı ma geñel bilgi.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

İletigönderen Oktay D. » 25 Mar 2012, 01:07

KDE bir işletim dizgesi değildir, çekirdeği konumuz değildir; karıştırıyorsuñuz.

İşletim dizgesiniñ tek öğesi çekirdeğidir ma gérisi tabi ki çekirdeğiñ üstüne kurulu yazılımlardan ibarettir (buna da dağıtım denir, çekirdek değil). Örneğin Windows NT, Windows Vista, Windows 200, Windows ME gibi Microsoft dağıtımlarınıñ çekirdeği NT çekirdektir. Oysa Windows 95/98'inkiler MS-DOS çekirdeğiñ dağıtımlarıdır. Linux dağıtımlarınıñ da tek çekirdeği vardır; Pardus, SUSE gibi dağıtımlar çekirdeği yama da yapmaktadır ancak geñelde çekirdek geliştirmesi ayrı koldan ilerler.

Windows'ta da çekirdeğiñ üstüne kurulu yazılımlara ek yazılımlar kurmakta özgürsüñüz. Ancak İşletim dizgesiniñ ta kendisi olan çekirdeği elleyemezsiñiz (zaten kapalı kodludur). Mac için de aynı durum söz konusudur. Oysa Linux'ta çekirdeği alıp (kodları açıktır) istediğiñiz gibi oynayıñ, ikizleyiñ ya da yeñiden dağıtıñ. Bu bir yazılım yapıp dağıtmakla aynı durum değildir.

Öte yandan Linuks kullanıcılarınıñ kaçta kaçınıñ geliştirici oluduğu önemli değildir (bu oran tabi ki epeyi büyüktür); ancak kaba sayımla Windows'uñkileriñ yalñızca Microsoft çalışanı olmakla kısıtlı olduğunu anımsatırım.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3304

İletigönderen Le Qabaq » 25 Mar 2012, 01:13

fankibiber yazdı:
Le Qabaq yazdı:

Yazılı olması uydurma olmayacağı anlamına mı geliyor? Örneğin bazı linuxçuların linuxun windowstan daha çok alternatif sunduğunu iddia ederken söyledikleri "Linuxun değişik masaüstü seçenekleri vardır" gibi özellikler windowsta da mevcuttur. Windowsun standart masaüstünün yerine kurup kullanabileceğiniz bir ton masaüstü bulunuyor ki bunların yalnız duvar kağıdı ve görev çubuğu farklı değil aynı zamanda pencere yöneticisi ve bazı ekstra uygulamaları bulunanları da var.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 25 Mar 2012, 01:15

Oktay D. yazdı:KDE bir işletim dizgesi değildir, çekirdeği konumuz değildir; karıştırıyorsuñuz.

İşletim dizgesiniñ tek öğesi çekirdeğidir ma gérisi tabi ki çekirdeğiñ üstüne kurulu yazılımlardan ibarettir (buna da dağıtım denir, çekirdek değil). Örneğin Windows NT, Windows Vista, Windows 200, Windows ME gibi Microsoft dağıtımlarınıñ çekirdeği NT çekirdektir. Oysa Windows 95/98'inkiler MS-DOS çekirdeğiñ dağıtımlarıdır. Linux dağıtımlarınıñ da tek çekirdeği vardır; Pardus, SUSE gibi dağıtımlar çekirdeği yama da yapmaktadır ancak geñelde çekirdek geliştirmesi ayrı koldan ilerler.

Windows'ta da çekirdeğiñ üstüne kurulu yazılımlara ek yazılımlar kurmakta özgürsüñüz. Ancak İşletim dizgesiniñ ta kendisi olan çekirdeği elleyemezsiñiz (zaten kapalı kodludur). Mac için de aynı durum söz konusudur. Oysa Linux'ta çekirdeği alıp (kodları açıktır) istediğiñiz gibi oynayıñ, ikizleyiñ ya da yeñiden dağıtıñ. Bu bir yazılım yapıp dağıtmakla aynı durum değildir.

Öte yandan Linuks kullanıcılarınıñ kaçta kaçınıñ geliştirici oluduğu önemli değildir (bu oran tabi ki epeyi büyüktür); ancak kaba sayımla Windows'uñkileriñ yalñızca Microsoft çalışanı olmakla kısıtlı olduğunu anımsatırım.
Öyle diyorsunuz da TÜBİTAK'ın dağıtımı için KDE çekirdeğine sıkı sıkıya bağlıdır deniyor yani GNOME yükleseniz bile KDE'siz kullanılamayacağını söyleyenler bile vardı.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 25 Mar 2012, 01:16

Microsoft çalışanı sayıca kısıtlı ya windows altında uygulama geliştiren belki yüz binlerce belki milyonlarca insan ne oluyor?
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen fankibiber » 25 Mar 2012, 01:26

Le Qabaq yazdı:
fankibiber yazdı:
Le Qabaq yazdı:[quote="Oktay D."]
Windows'uñ çekirdeğinde herhangi bir değişiklik yapamazsıñız. Yapsañız bile yasal olmayan bir işlem yapmış olursuñuz. Sürücü yükleme olayı windows'u geliştirmek olmuyor, yalñızca donanımıñ çalışmasını sağlayan ayar dosyalarını yazmış oluyorsuñuz.

Yazılı olması uydurma olmayacağı anlamına mı geliyor? Örneğin bazı linuxçuların linuxun windowstan daha çok alternatif sunduğunu iddia ederken söyledikleri "Linuxun değişik masaüstü seçenekleri vardır" gibi özellikler windowsta da mevcuttur. Windowsun standart masaüstünün yerine kurup kullanabileceğiniz bir ton masaüstü bulunuyor ki bunların yalnız duvar kağıdı ve görev çubuğu farklı değil aynı zamanda pencere yöneticisi ve bazı ekstra uygulamaları bulunanları da var.
[/quote]

Peki. O zaman Windows çekirdeğinde yapacağıñız tek bir birem (karakter) değişikliği buraya da koyarsañız sevinirim.

Diğeri için: [url=http://tr.wikipedia.org/wiki/Donanım_sürücüsü]http://tr.wikipedia.org/wiki/Donanım_sürücüsü[/url]

Tartışma kipiñiz öntanımlı olarak "açık" geldiği için alıntı yaptığıñız yazılara dikkat etmiyorsuñuz sanırım.
  • 0

fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 25 Mar 2012, 01:35

Bu gönderdiğiniz bağlantı neyi kanıtlıyor? Laf olsun diye gönderdiniz galiba?
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen fankibiber » 25 Mar 2012, 01:39

Le Qabaq yazdı:Bu gönderdiğiniz bağlantı neyi kanıtlıyor? Laf olsun diye gönderdiniz galiba?

Basit teknik bilgi üzerinden tartışma sürdürmeye çalışıyorsuñuz... Laf olsun diye yazı yazdığıñızın ayrımında mısınız diye gönderdim.
  • 0

fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 25 Mar 2012, 02:26

fankibiber yazdı:
Le Qabaq yazdı:Bu gönderdiğiniz bağlantı neyi kanıtlıyor? Laf olsun diye gönderdiniz galiba?

Basit teknik bilgi üzerinden tartışma sürdürmeye çalışıyorsuñuz... Laf olsun diye yazı yazdığıñızın ayrımında mısınız diye gönderdim.
Basit teknik bilgi mi? Siz hiç hayatınızda dos interruptlarını incelediniz mi?
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen bilgekagan_d » 25 Mar 2012, 06:09

Window's u bi apartman "daire" si farzeder isek, bunun odalarini bolebilir, ic duvarlarini kirabilir, dayayip doseyebilir icini boyayabilir, mutfagini degistirebilir vs.. siniz.

ama bina yapisini tutan kolonlari, microsoft disinda baskalarinin degistirmesi yasal degil, mahkemeye verir sizi.

windowsun kendisine degil de, uzerine eklemeler yapmak mumkun yasal olarak.
  • 0

Bilge
Üyelik görseli
bilgekagan_d
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 10

İletigönderen Le Qabaq » 25 Mar 2012, 06:30

ismetdere yazdı:Window's u bi apartman "daire" si farzeder isek, bunun odalarini bolebilir, ic duvarlarini kirabilir, dayayip doseyebilir icini boyayabilir, mutfagini degistirebilir vs.. siniz.

ama bina yapisini tutan kolonlari, microsoft disinda baskalarinin degistirmesi yasal degil, mahkemeye verir sizi.

windowsun kendisine degil de, uzerine eklemeler yapmak mumkun yasal olarak.
Linuxçuların bir çoğu da hazır paketleri birleştirip dağıtıyor. Sanki linux kullanan herkes linuxta çok büyük yenilikler ve değişiklikler mi yapıyor? Teorik olarak linux geliştirmeye açık fakat uygulamada windows her zaman ve bir çok yönden linuxtan daha gelişmiş.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen bilgekagan_d » 25 Mar 2012, 11:44

>>>Linuxçuların bir çoğu da hazır paketleri birleştirip dağıtıyor. Sanki linux kullanan herkes linuxta çok büyük yenilikler ve değişiklikler mi yapıyor?

Bamamen dogru degil, 20 yil onceki linux u ilk yazan Linus Torwalds, artik fazla kodlamiyor (sadece girip cikani gozetliyor). Linux 20 yil onceki Linux den  onbinlerce kat daha fazla kod iceriyor. Linux'e X, Gnome/kde, GCC, vs..vs..vs.. bir suru sonradan yazilim eklendi. bunlari cesitli sirketlerde calisan binlerce insan yaziyor

Ornegin, Linux e ilk destek verenlerden paketleyip satanlardan RedHat.com firmasi linux cekirdegine her surumde binlerce dizi kodlama katan programcilari calistirmakta., cok sonradan gelen Ubuntu da oyle, Debian i gelistirerek. Dunya devlerinden IBM in bir suru programcisi Linux u gelistirmeye calismakta. Linuxu super-bilgisayar olarak paketleyip her bir systemi milyon-dolara satiyor IBM. 

Linux u sadece alip dagitan tabiki var (sende yapabilirsin), ama bunu gelistirip, paketleyip, satan duzinelerce firmalar var, RedHat ve IBM baslicalari.

>>>...uygulamada windows her zaman ve bir çok yönden linuxtan daha gelişmiş.

Buda tamamen dogru degil. taxi ile kamyonu karsilastirmaya benzer bu.

hayranlikla izledigimiz  Avatar, Yildiz savaslari, Toy Story, vs.. vs.. gibi muhtesem kurgu filmleri Linux ile yapilmakta, bunlari Windows ile yapmak cok zor yada imkansiz.

Universitelerin "simulation" vs.. gibi arastirmalarda hep, her biri milyon-dolarlik Linux sistemler kullanilir.

Ayrica interneti gozardi etmeyelim. Google (google in bir-milyon dan fazla linux sunucusu var), Facebook, Twitter, Wikipedia, Amazon, vs..vs..  hepsi linux sunucudur. dunyada Internet ve Email trafiginin belki %80 i linux ile sunulur.

Linux acik ve yasal sorunu yok oldugu icin, haya edilemeyecek islerde kullanilmaktadir.  Bankalar, Borsalar, Havalimanlari vs.. buyuk cogunlugu Linux kullanir.

Unutmayin, bilgisayariniza yuklediginiz taksi degil, buyuk bir Kamyon gibidir, Ustune ne yukleseniz, gık demez :)
  • 0

Bilge
Üyelik görseli
bilgekagan_d
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 10

ÖncekiSoñraki

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Bing [Bot] ve 4 konuk

Reputation System ©'