Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

%100 yerli işletim sistemi dediğin böyle olur

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

%100 yerli işletim sistemi dediğin böyle olur

İletigönderen Le Qabaq » 23 Mar 2012, 17:31

C ve Sistem Yazılımcıları Derneği 2002 yılından bu yana CSD İşletim Sistemi adı altında bir işletim sistemi üzerinde çalışıyormuş. Dernek başkanı Kaan Aslan, bu sistemi hazırlarken dışarıdan tek bir satır kod bile almadıklarını söylemiş. TÜBİTAK'ın linux dağıtımının biteceği veya sadece kurumsal sürüm olarak devam edeceği söylentileri varken acaba neden TÜBİTAK CSD'ye el atmıyor diye de düşünüyorum. Dernek aslında TÜBİTAK'a daha önce başvuracakmış ama prosedürü uzun iş olduğundan vazgeçmişler. Bu arada C bilen programcıların çalışmalara katılması da mümkünmüş.

Sistemin özelliklerine gelince dernek olarak çok işlemli, çok işlemci destekli, kendi dosya sistemi olan fakat aynı zamanda mümkün olduğu kadar çok dosya sistemini destekleyen, linux tabanlı olmadığı halde linux yazılımlarını sorunsuz çalıştırabilecek bir işletim sistemi olması için çalışıyorlarmış fakat linuxta olmayan bir çok özelliği de bulunacakmış.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 8

Ynt: %100 yerli işletim sistemi dediğin böyle olur

İletigönderen Oktay D. » 23 Mar 2012, 17:40

TÜBİTAK'ıñ yaptığı Pardus, ayrı bir işletim dizgesi değil zaten bir GNU/Linux dağıtımıdır. İşletim dizgesiniñ adı GNU/Linux'tur. Ayrıca GNU yeterliğinde yayınlandığı için zaten "kimseye ait" sayılamaz, tüm kamuya mal edilmiştir. Bu durumda derneğiñ yapacağı işletim dizgesi, eğer GNU yeterliğinde olmayacaksa gerçekten "yerli" olabilir. Ancak bunuñ neye yararı olacağını añlamadım. Mac ve Microsoft'tan ne farkı olacak? Paralı mı olacak yiñe? Bu sorularıñ yanıtı ilerleyen zamanlarda sanıyorum göreceğiz.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3304

İletigönderen Le Qabaq » 23 Mar 2012, 17:42

Oktay D. yazdı:TÜBİTAK'ıñ yaptığı Pardus, ayrı bir işletim dizgesi değil zaten bir GNU/Linux dağıtımıdır. İşletim dizgesiniñ adı GNU/Linux'tur. Ayrıca GNU yeterliğinde yayınlandığı için zaten "kimseye ait" sayılamaz, tüm kamuya mal edilmiştir. Bu durumda derneğiñ yapacağı işletim dizgesi, eğer GNU yeterliğinde olmayacaksa gerçekten "yerli" olabilir. Ancak bunuñ neye yararı olacağını añlamadım. Mac ve Microsoft'tan ne farkı olacak? Paralı mı olacak yiñe? Bu sorularıñ yanıtı ilerleyen zamanlarda sanıyorum göreceğiz.
Agaya beleş değil herkese bedava dağıtılacakmış anladığım kadarıyla. TÜBİTAK'ın dağıtımı için yerli işletim sistemi ifadesi yaygın kullanılıyor ben de başlığı onlara tepki olarak bu şekilde yazdım zaten.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 23 Mar 2012, 17:44

Bedava dağıtalacak ancak kapalı kaynak mı olacak acaba? Bu ilginç olurdu. Belki Creative Commons kapsamında dağıtılır?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Le Qabaq » 23 Mar 2012, 17:47

Oktay D. yazdı:Bedava dağıtalacak ancak kapalı kaynak mı olacak acaba? Bu ilginç olurdu. Belki Creative Commons kapsamında dağıtılır?
Açık kaynak diye biliyorum. Linuxu ve diğer açık kaynak kodlu işletim sistemlerini incelemişler ancak kodu aynen onlardan almak yerine baştan yazıyorlarmış. Belirli bir aşamaya geldikten sonra piyasaya sürmeleri bekleniyor.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 23 Mar 2012, 17:50

Bunu mümkün olduğu kadar duyurursak belki ilgilenenler çıkar. Programlama konusunda veya başka konularda yardım edenler olursa proje daha çabuk bitebilir. Google'da yerli işletim sistemi diye arayınca yerelleştirilmiş, bir kaç uygulama eklenmiş, az da boyanmış bir işletim sistemi karşımıza çıkıyor. Gelin bu sistemin Google'da daha kolay bulunabilecek bir hale gelmesi için çalışalım en azından.
  • 1

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen bilgekagan_d » 23 Mar 2012, 18:02

Turk Linux degilde, ilgimi ceken Turkce programlama dili varmi bilen?

programlama ogrenmek icin once ingilizceyi sökmek çok yuksek bi bariyer..

bu (boyle) ise
  {bunu} yap
yoksa
{bunu} yap
olmadi
{sunu} dene

olmazmi? ogretmesi ne kolay olurdu degilmi?

boyle bir dil yaratmak, ne bilim, yuksek duzeyde, python benzeri bir dil, cok zor olmasa gerek, belki vardirda ben bilmiyorum :)
  • 0

Bilge
Üyelik görseli
bilgekagan_d
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 10

İletigönderen Le Qabaq » 23 Mar 2012, 18:11

ismetdere yazdı:Turk Linux degilde, ilgimi ceken Turkce programlama dili varmi bilen?

programlama ogrenmek icin once ingilizceyi sökmek çok yuksek bi bariyer..

bu (boyle) ise
  {bunu} yap
yoksa
{bunu} yap
olmadi
{sunu} dene

olmazmi? ogretmesi ne kolay olurdu degilmi?

boyle bir dil yaratmak, ne bilim, yuksek duzeyde, python benzeri bir dil, cok zor olmasa gerek, belki vardirda ben bilmiyorum :)
Derneğin yerli programlama dili projesi de varmış ama neye benzediğini bilmiyorum.
  • 1

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 23 Mar 2012, 18:14

Bu arada autohotkey açık kaynak kodlu diye biliyorum her ne kadar otomasyona yönelik de olsa masaüstü uygulamaları da yazılabiliyor. Scriptbasic de yanlış hatırlamıyorsam açık kaynak kodluydu ve kodları C'ye çevrilebiliyordu. Bu işlerle ilgilenenleriniz varsa böyle yazılımların kodlarını Türkçeleştirmeyi deneyebilir. Mesela PRINT komutu varsa onu kaynak koddan YAZ şekline sokabilirsiniz, böylece YAZ "merhaba" şeklinde komutlar kullanılabilir diye düşünüyorum.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen fankibiber » 23 Mar 2012, 18:15

Soru: Linuks çekirdeği gibi yıllardır etkin olarak geliştirilen ma kullanılan bir altyapı varken; bu altyapı herkese açık ma istenildiği gibi geliştirilebilirken, sıfırdan düzgü yazmanıñ mantığı nedir?

Linuks herkese açık bir çekirdektir; bu çekirdeği alıp kendi eklemeleriñizi yaparsañız yine %100 yerli bir işletim dizgesi yapmış olursuñuz. Pardus, örneğin Türk yapımı %100 yerli bir işletim dizgesidir.

Köstek olmaya falan çalışmıyorum, 2002'den bu yana Linuks çekirdeği üzerinde iyileştirmeler yapsalardı eminim şu an neredeyse "yerlilik" konusunda tüm gereksinimlerimizi karşılayan bir işletim dizgemiz olurdu.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

İletigönderen Le Qabaq » 23 Mar 2012, 18:20

fankibiber yazdı:Soru: Linuks çekirdeği gibi yıllardır etkin olarak geliştirilen ma kullanılan bir altyapı varken; bu altyapı herkese açık ma istenildiği gibi geliştirilebilirken, sıfırdan düzgü yazmanıñ mantığı nedir?

Linuks herkese açık bir çekirdektir; bu çekirdeği alıp kendi eklemeleriñizi yaparsañız yine %100 yerli bir işletim dizgesi yapmış olursuñuz. Pardus, örneğin Türk yapımı %100 yerli bir işletim dizgesidir.

Köstek olmaya falan çalışmıyorum, 2002'den bu yana Linuks çekirdeği üzerinde iyileştirmeler yapsalardı eminim şu an neredeyse "yerlilik" konusunda tüm gereksinimlerimizi karşılayan bir işletim dizgemiz olurdu.
Bu konularda sık yapılan bir yorum. Şimdi microsoft var diye linux yapılmasaydı durum nasıl olurdu? Ben çok fazla linux kullanmasam da Windowsta kullandığım bir çok yazılım aslında linux için hazırlanmış olan yazılımlar. Sonuçta bu tür çalışmalarla beraber bir çok şey yapılıyor. Projenin öncelikli amacı araştırma & geliştirme çalışması yapmakmış. TÜBİTAK'ın dağıtımının %100 yerli olduğunu hiç sanmıyorum. 1.0 sürümünün başka bir dağıtımın giydirilerek dağıtılmış versiyonu olduğunu bizzat çalışmalarına katılmış kişiler anlatmış. Sonradan bazı değişiklikler yapmışlar ancak sistemin KDE'ye bağlı olduğu söyleniyor. (KDE=Linux demek olmayabilir ancak neticede bariz linux kullanıyorlar). CSD ise her satır kodu Türkiye'de yazılan bir sistem olarak hazırlanıyormuş.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 23 Mar 2012, 18:23

Bu arada yakın zamanda ReactOS ve Haiku gibi değişik işletim sistemlerinin varlığını öğrendim. Onları hazırlayanlar da "linux varken neden uğraşıyoruz" demiyorlar. Linux'tan zaman zaman bir şeyler de alarak sistemlerini geliştirmeye çalışıyorlar. CSD için de aynı şey söz konusu. Gelin biz de CSD için elimizden ne gelirse onu yapmaya çalışalım.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 23 Mar 2012, 18:52

Le Qabaq yazdı:Bu konularda sık yapılan bir yorum. Şimdi microsoft var diye linux yapılmasaydı durum nasıl olurdu?

İyi de Linux ile Microsof aynı olanaklarda değil ki. Microsoft varsa da kapalı olduğu için anca Microsof çalışanı iseñiz geliştirebilirsiñiz, oysa Linux herkese açık olduğundan herkes geliştirebilir. Bu çok önemli bir ayrım ve zaten tüm olay da bu.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen fankibiber » 23 Mar 2012, 20:03

Oktay D. yazdı:
Le Qabaq yazdı:Bu konularda sık yapılan bir yorum. Şimdi microsoft var diye linux yapılmasaydı durum nasıl olurdu?

İyi de Linux ile Microsof aynı olanaklarda değil ki. Microsoft varsa da kapalı olduğu için anca Microsof çalışanı iseñiz geliştirebilirsiñiz, oysa Linux herkese açık olduğundan herkes geliştirebilir. Bu çok önemli bir ayrım ve zaten tüm olay da bu.

Kesinlikle. Linuks çekirdeği tüm kamunuñ malıdır, onu kişiselleştirmekte ma yerelleştirmekte istediğiniz kadar özgürsünüzdür. Burada "Özgür Yazılım" felsefesi yardımımıza koşmakta.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

İletigönderen Le Qabaq » 23 Mar 2012, 20:42

Oktay D. yazdı:

CSD için yapılan bu tür eleştiriler linux için de yapılmış onu söylüyordum.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Soñraki

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Bing [Bot] ve 2 konuk

Reputation System ©'