Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Say, Sayın sözlerinin kullanımı

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Say/sayın sözü tanımladığı sözün önünde mi kullanılsın, ardında mı?

Önünde
2
18%
Ardında
9
82%
Kararsızım
0
Oy yok

Toplam oy : 11

Ynt: Say, Sayın sözlerinin kullanımı

İletigönderen Tumay » 20 Kas 2011, 19:42

Sürekli olarak bir sormaca yapalım dememin nedeni bu.Bir de gerçekten TDK gibi bir kuruma sormak gerekiyor.
  • 0

Tumay
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1

İletigönderen ingichka » 20 Kas 2011, 19:48

Tumay yazdı:Ben ortak Türkçe konusunda sözcüklerin bir sesletimlerin ayrı olması düşüncesindeyim.Apan bu topraklarda kunlar böyle kullanmayı yeğlerse öyle kullanılır.Bu öbür Türk ülkelerini bağlamaz.Ama daha bunların hiç biri gerçekleşmedi.

"Ben yaptım oldu" deyip kullanmaya devam edebilirsin belki ama bu dilin gerçeklerine uyanok.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 29

İletigönderen Tumay » 20 Kas 2011, 19:53

Ben yapmadım herhalde bunu siz de biliyorsunuz.Değme neni bir yana bırakın gerçekten uzman birine sormak varken boşuna tartışıyoruz.TDK gibi bir kuruma sorulabilir.Orta asya da kullanılışı yanlış değil önsen çok doğru ançıp ben bu ülkede nice kullanılabilir onu merak ediyorum.
  • 0

Tumay
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Bengitaşlarındili » 20 Kas 2011, 20:00

Tumay yazdı:''Saybirey ''sözcüğünü kullanan bir çok forumdaş var.Ayrıca Türkiye Türkçe sine uyan ülküsel bir sözcük.Kullanmak istemeyen kullanmasın.
Yanlış nasıl ülküsel olur?
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Bengitaşlarındili » 20 Kas 2011, 20:02

Tumay yazdı:Sürekli olarak bir sormaca yapalım dememin nedeni bu.Bir de gerçekten TDK gibi bir kuruma sormak gerekiyor.

Sormacanın yanıtı yukarıdadır.  Siz yalnızca görmek istemiyorsunuz. Yanblışınızda diretiyorsunuz ki bunun adı da uydurmacılık oluyor.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 20 Kas 2011, 20:07

Tumay yazdı:Ben yapmadım herhalde bunu siz de biliyorsunuz.Değme neni bir yana bırakın gerçekten uzman birine sormak varken boşuna tartışıyoruz.TDK gibi bir kuruma sorulabilir.Orta asya da kullanılışı yanlış değil önsen çok doğru ançıp ben bu ülkede nice kullanılabilir onu merak ediyorum.
Mesele bir kere Orta Asyadaki kullanımı ile Türkiyedeki kullanımı arasındaki farklar değil, Mesele say/ sayın sözünün nitelediği sözden sonra kullanılıyor olması...Geçmişten günüze böyle gelmiş.. Tarihin bir noktasında Türkiye Türkçesi bunu unutmuş.. siz yeniden canlandırmak istiyorsunuz, ama yanlış biçimde canlandırmak istiyorsunuz. Bu Oğuz Kağan demeyelim Kağan Oğuz diyelim, Doktor bey demeyelim, Bey doktor diyelim gibi bir şey.
Bu Türkçecilik değil. Kaldı ki siz kendi önyargınızla "tutmaz" deyip kesip atıyorsunuz sahte ve doğru olmayan şekli öne çıkarıyorsunuz. Hele bir doğru şekli halka sunun , hele bir doğru şekli halktan tutmayacağı bahanesiyle saklamayın.. Sizin yaptığınız doğrudan Türk dillerinin mantıksal bütünlüğüne saldırıdır. Açık ve net bunun başka izahı yok!
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Tumay » 20 Kas 2011, 20:09

Sormaca yalnız bu yerlikte olmamalı asıl bu yanlış siz de bunu görmek istemiyorsunuz.
  • 0

Tumay
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Bengitaşlarındili » 20 Kas 2011, 20:40

Tumay yazdı:Sormaca yalnız bu yerlikte olmamalı asıl bu yanlış siz de bunu görmek istemiyorsunuz.
Nerede sorarsanız sorun, Orta Asyadaki ve eski kaynaklardaki kullanımı ne yöndeyse insanlarımız tercihini o yönde koyacaktır. Kimse sizin Türkçede bu tutar, Türkiye Türkçesi buna alışık söylemlerinizi satın almaz. Çünkü sizin söyleminiz Türk dil birliğini bozmaya yönelik. Kasıtlı ya da kasıtsız bu böyle. Nerede sorarsanız sorun  benim ve benim gibi düşünenlerin önerdiği şık kazanacaktır. Siz işte bunu göremiyorsunuz.
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 20 Kas 2011, 20:43

Kaldı ki oylama da hangi şıkkın kazanacağı mühim değil. Bu oylamaya sunulacak bir konu değil. Siz dili oylamaya sunacak kadar bu olmazsa o olur, çok seçenekli anket sorusu sanıyor olabilirsiniz, iyi ki biz değiliz!
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Tumay » 20 Kas 2011, 20:56

Konuyu kişiselleştirmezseniz iyi olur.Kaldı ki burada kimse kimsenin neyi kullanacağını bilemez.Siz tüzü(halk) yansıttığınızımı sanıyorsunuz.Milyonlarca insanın ne kullanacağını nerden biliyorsunuz.Belki bu sözcük hiç kullanılmayacak ????
Sormaca yapmak usa en yatkın çözümdür.Çünkü bunca yıldır bir sözcük aranırken kimse bu topluma sormadı.Hem onların kullanmasını istiyorsunuz hem de onlara soru sormayalım istiyorsunuz.Biraz reel olun lütfen!
  • 0

Tumay
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen ingichka » 20 Kas 2011, 21:19

Tumay yazdı:Konuyu kişiselleştirmezseniz iyi olur.Kaldı ki burada kimse kimsenin neyi kullanacağını bilemez.Siz tüzü(halk) yansıttığınızımı sanıyorsunuz.Milyonlarca insanın ne kullanacağını nerden biliyorsunuz.Belki bu sözcük hiç kullanılmayacak ????
Sormaca yapmak usa en yatkın çözümdür.Çünkü bunca yıldır bir sözcük aranırken kimse bu topluma sormadı.Hem onların kullanmasını istiyorsunuz hem de onlara soru sormayalım istiyorsunuz.Biraz reel olun lütfen!

Sayın sözünün doğrudan doğruya her anlamına geldiğini düşünemok. Nasıl ki günde sözü her gün anlamında kullanılıyorsa kün sayın da onun gibi bir ifade olabilir. Kazak, Kırgız ma Özbek Türkçelerinin sözlüklerinde "her" anlamında bir say / sayın sözü tapabiliyor musun? Benim tek tapabildiğim bu oldu:
sayin 

(after –~ as it goes, as it progresses, more and more. kun ~ day by day, every day.
Zangori Kema
Kaldı ki Türk lehçelerinde her kün sayın gibi bir ifade de kullanılıyor.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 29

İletigönderen Bengitaşlarındili » 20 Kas 2011, 22:13

Eski Uygurcada "sayu" her biri demek. Ama işin ilginç yanı eski ya da  bugünkü Türk dillerinde ingichkanın da izah ettiği gibi her anlamında bir say/ sayın sözü yok.. Yalnızca zaman birimlerini takip eden bir sayın sözü her  anlamında kullanılıyor.
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Kuşhan » 21 Kas 2011, 01:33

Tumay yazdı:Dediğim gibi bu sözcüğün nerede kullanılacağına ilboy karar verecek.Onlara danışmamız gerekiyor.Özbek Türkçesi ile Türkiye Türkçesi bir değil elbet.(örnek veriyorum yalnızca).TDK danışabiliriz bunu atlamayın.

Bu konuda karar verebilmek için halkın bu konudaki bilgisi nedir?
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 19

İletigönderen QONAQ » 25 Kas 2011, 22:48

Giriş yaparkən "say oğur" deyən bir ifadə var. Onun yerinə "kəz sayın" demək olmazmı?
  • 0

QONAQ
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 33

ÖncekiSoñraki

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 5 konuk

Reputation System ©'