1. bét (Toplam 1 bét)

Efelerin Kökenine İlişkin Bilgiler

İletiGönderilme zamanı: 28 Tem 2020, 20:36
gönderen datadeveb
Aşağıdaki iletide bir oyun izledim.

https://twitter.com/esmakadakal3/status ... 7048466434
@esmakadakal3
1/Efelik kimden geliyormuş?Sibirya’nın derinlerinden Tuva Türkleri.
Saha Yakut Özerk Devleti
Yakutlar kendilerine Saha diyorlar.
Türkçe karşılığı “kenarda olan” anlamı “yaka”. Tunguzlar onlara “Yako” demişler, Ruslar da bunu “Yakut” olarak değiştirmiş.
2/Orta Asya’nın binlerce kilometre kuzeydoğusundaki bu topraklara yüzyıllar önce yerleşmişler. Moğolca, Tunguzca ve 200 yıldır birlikte yaşadıkları Rusça’nın etkisiyle dilleri diğer Türk lehçelerinden çok uzaklaşmış.
Ana Türkçe’nin bazı önemli özelliklerini korumuşlar.


Doğruluğu konusunda tek bir sözüm yok. Ege köylerinde Saha Türklerine benzettiğim yüzler var.

Ynt: Efelerin Kökenine İlişkin Bilgiler

İletiGönderilme zamanı: 29 Tem 2020, 15:21
gönderen Oğuzosis
Videoda, Kiril alfabesi ile "Tıva" yazıyor. "Sibirya'nın derinlerindeki" Tuva Türkleri, çoğunlukla Tuva Cumhuriyeti'nde yaşıyor, zaten. Saha Cumhuriyeti'ni neden tanıtmış?
Ondan başka, yüzyıllarca Sibirya'nın uç noktasına yakın yaşamış ve bölgeyle kısmen evlilik vs. nedeniyle yakınlaşmış olan Sahalar ile göç edip, yine yüzyıllarca Batı Anadolu'da yaşayan, buraya yerleşmiş Oğuzların fenotip itibariyle bağlantılı olacağını düşünmek, pek akılcı olmaz. Nitekim bir taraf epey batıda iken öbür taraf Kuzey Sibirya'nın oldukça doğusunda.

Ayrıca, fikriniz tam anlaşılmadı. Saha Türkleri ile Batı Anadolu'daki efeler arasında bağlantı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yoksa sadece fiziki özelliklerini benzettiniz, böyle bir ihtimalin olabileceğini mi düşündünüz?

Ynt: Efelerin Kökenine İlişkin Bilgiler

İletiGönderilme zamanı: 29 Tem 2020, 15:46
gönderen datadeveb
Ege bölgesinde yaşayan kişileri orta asyadaki türklere benzettiğim oluyor. Belki ben öyle yakıştırıyorumdur... Kişisel algım olduğu için bağlayıcı saymayınız. Ayrıca göç etmeler kuzeye ve batıya doğru olduğunu düşünürsek ortak boydan kalıntılar olabilir.