Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Yérlik Çevirisi: Programmer Day

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Yérlik Çevirisi: Programmer Day

İletigönderen Yérbey » 13 Ara 2019, 13:26

Türk Dili Dérneği olarak 23.11.2019 günaylı toplantımızda aldığımız kararlardan biri de odaklı olarak ele alınan yérliklerin bir kısmını ya da bütününü Türkçeye çevirmek oldu. Bu doğrultuda benim ilk önerim Programmer Day'in yérliğidir.

"13 Eylül Dünya Yazılımcılar Günü" Rusya'da başlatılan ve resmi olmayan bir gündür. 13 Eylül'de bu gün yazılım teknolojilerine önem veren diğer ülkelerce de anılmaktadır. Yurdumuzda da ilgili devlet kurumları ve özel işletmeler sosyal ağlar aracılığıyla duyuruda bulunmaktadırlar. Dilerim ki bu gün yalnızca sanal ağda kalmakla yetinmez ve "İnternet Haftası" gibi bir seviyeye erişerek ilköğretim kurumlarının panolarına değin ulaşır.

Görsel
http://www.programmerday.info/spread.html adresinde belirtkenin (logonun) İngilizce ana sürümünün yanı sıra İspanyolca sürümü de bulunmaktaydı. Ben de bu belirtkeyi Türkçeye uyarladım. Böylelikle çeviri işlemlerine başlamış olduk diyebiliriz. Bu aşamadan sonra yérliğin çevirisinde yer almak isteyen kişi ya da kişilerin bu başlık altında bunu belirtmesi gerekmektedir.

Resmi olmayan bu günün resmi yérliği ise burada: http://www.programmerday.info
  • 0

Üyelik görseli
Yérbey
Dérnek Üyesi
 
İleti: 484
Katılım: 16 Eyl 2007, 20:38
Değerleme: 70

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 4 konuk

Reputation System ©'