1. bét (Toplam 1 bét)

Yobaz demeyi terk etmek

İletiGönderilme zamanı: 12 Nis 2019, 14:28
gönderen datadeveb
Selamun aleykum, hayırlı hayatlar

Yobaz sözcüğünün kullanımını terk etmemiz gerekiyor düşüncesiyle bu konuyu başlattım. Müslümanlar olarak bu söz ağızlarımıza yakışmaz. Çünkü bilmeden zulm ederiz sonra hesabı ağır olur Allah korusun.


Görsel


يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا لَا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسٰٓى اَنْ يَكُونُوا خَيْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَٓاءٌ مِنْ نِسَٓاءٍ عَسٰٓى اَنْ يَكُنَّ خَيْرًا مِنْهُنَّۚ وَلَا تَلْمِزُٓوا اَنْفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْاَلْقَابِۜ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْا۪يمَانِۚ وَمَنْ لَمْ يَتُبْ فَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ


Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Ey müminler! Bir topluluk diğer bir topluluğu alaya almasın. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tevbe etmezse işte onlar zalimlerdir.
Hucurat 11. ayetin meali.
Diyanet Vakfı Meali

Ynt: Yobaz demeyi terk etmek

İletiGönderilme zamanı: 12 Nis 2019, 16:01
gönderen Gökbey
Yobaz birine güzelleme yapılırsa da yalan konuşulmuş olunacağından bu da Tañrı katında yazıklık içerir. Bu yüzden öñadlarda doğrusu néyse o söylensin. Nitekim yobazlığıñ bile düzeyleri bulunur. Kara yobazlıktan uzak kılınalım.

Gel gelelim sözcük terk étmeye... Yobaz sözcüğü dilimizden bir sözcük olduğu için sözlüklerimizde var olacaktır.

Ynt: Yobaz demeyi terk etmek

İletiGönderilme zamanı: 14 Nis 2019, 16:08
gönderen bensay
bir sözcüğün kullanımını ortadan kaldırabilmek için o sözcüğe duyulan gereksinimi ortadan kaldırabilmek gerekir önce, gereksinim var olduğu sürece kullanılacaktır

Ynt: Yobaz demeyi terk etmek

İletiGönderilme zamanı: 29 Nis 2019, 12:43
gönderen datadeveb
Öncelikle konuyu açma nedenim dilbilim üzerine değildi. Bu nedenle konuyu genel yazışmalıkta açtım. Bir kişiye yönelik doğrudan yobaz demek veya çekinmeden yobaz sözcüğü kullanmak kötü durumlara neden olacağını düşündüğümden yazmıştım. Yani yobaz sözcüğü bir tür kötü lakap olacağından dolayı dikkatlice kullanılması gerekiyor. Kuran-ı Kerim ayetine dayanarak böyle bir açıklama yaptım.

TDK'da açıklanmış anlamlar şöyle. (2. anlam açıklaması biraz olmamış gibi)
yobaz
sıfat
1. sıfat Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse)
"Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız." - A. Gündüz
2. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse)
3. Kaba saba, incelikten anlamayan (kimse)


Dediğiniz gibi yobaz olan yobazdır. Ama şöyle bir ayette var.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır.
İsra 53 meali.


Bu nedenle bu tür sözcükleri kullanmaktan çekinmek, kullanmamaya çalışmak önemli bir çabadır.

Ynt: Yobaz demeyi terk etmek

İletiGönderilme zamanı: 09 May 2019, 22:17
gönderen Tarhundaradu
Burası dil konulu bir yazışmalık. mumsema.org değil. Arap dinine ilişkin kaygılarınızı Türkçe'nin üzerine koymanız bizi bağlamaz.

Ynt: Yobaz demeyi terk etmek

İletiGönderilme zamanı: 12 May 2019, 02:33
gönderen Furkan Yıldırım
Tarhundaradu yazdı:Burası dil konulu bir yazışmalık. mumsema.org değil. Arap dinine ilişkin kaygılarınızı Türkçe'nin üzerine koymanız bizi bağlamaz.
Burada birisi "Türkçe Hristiyanlığa uygun bir dil değil." dese oturup bilimsel olarak tartışılırdı, konu İslam olunca Türkiyenin acı gerçeklerinden kutuplaştırıcı propagandalar türedi. Datadevep burada kaygılarını dile getiriyor ve Türkiyede benzer kaygıları güden başkaları da var. Türk Dili Derneğinin ve Türkçesi Varken Topluluğunun amacı Türkçeyi her kesimin ortak sevgisi, hassasiyeti yapmaktır. Kutuplaştırmak değil. Sizden önce yazanlardan da müslüman olmayanlar vardı ancak gördüğünüz gibi bir propaganda yada kutuplaştırma yapmadılar. Dinler hakkındaki ve insanların inançları hakkındaki düşüncelerinizi ve propagandalarınızı kendinize saklayınız.

Sizi rahatsız eden ne ise onu dile getirebilirsiniz. Örneğin kendisinin imza bölümüne dini çağrılar yazarak propaganda yaptığını düşünüyorsanız bunu dile getiriniz.(ki bundan bahsetmiş olsanız yazdığınız şey haklı olurdu; burası din tartışma yérliği değil) Metin bölümünde herkes özgürce kendi düşüncelerini ve kaygılarını belirtebilir. Saçma bir düşünce ve saçma bir soru yoktur.