Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Hatalarım, Yanlışlarım İçin Özür Dilerim

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Hatalarım, Yanlışlarım İçin Özür Dilerim

İletigönderen datadeveb » 19 Şub 2019, 14:44

Es Selamun Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Bir süredir içimi rahatsız eden bir konu var. Sanıyorum ki ben bu sitede iman ettiğim İslam dinine uygun olmayan görüşlerin peşine düştüm diye korkuyorum. Allah affetsin yanlış yaptığım her şeyden tövbe ettim. Bir daha işlememeye gayret etmeye söz verdim. İnşallah ben Allah'ın razı olacağı ameller işleyeceğim.

Türkçe ile uğraşırken sanırım Allah'ın yarattığı diğer dilleri gönülümde aşağıladım. Türkçe'ye yaklaşımım sanıyorum ki Allah'ın rızasına uygun olmayacak biçimde ilerledi. Bir tür ırkçılık gibi bir duruma kapıldım.

Bismillahirrahmanirrahim (Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla)
“Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır." (Rûm, 20/22 meali)

Bu ayeti kerimedeki meale göre yazdıklarım düşüncelerim ters düştü sanıyorum, bilmişlik havalarına girdim. Allah en doğrusunu bilendir. Bu nedenle tövbe ettim.

Tengri sözcüğünün anlamıyla ilgili düşüncelere kapıldım belki gönlüme şirk hastalığı bulaştı bilmeden. Bilmeden farkında olmadan şeytanın vesveselerine kapıldım yanlış inanışlara kaydım belki de...

Cahilliğim bilgisizliğim yüzünden başıma belalar gelecekti belki de. Kimi zaman oldu kibirlendim sanırım. Allah'ın rahmeti, merhameti sonsuz elhamdülillah. İnşallah O benim ve tüm iman edenlerin imanını koruyacaktır. Bizleri bağışlayacaktır. İnşallah cennetine nail oluruz. Cehenneme düşmeyiz.

Bu süreç zarfında İslam dinini inkar edecek herhangi bir söz söylemedim çok şükür. Böyle bir düşüncede, inanışta bulunmadım. Yani gönülden böyle bir tutumum olmadı çok şükür. Elimden geldiğince islam dinine uymaya çalışan bir Allah kuluyum. Ama bir şekilde hatalara düştüğümü düşünüyorum. Allah kalplerde olanı hakkıyla bilir.

Belki insanların kalplerine bir hastalık bulaşmaya sebep olacak şeyler yazdım. Allah hepimizi bağışlasın affetsin. Ondan başka ilah yoktur.

Elhamdülillah Kuran-ı Kerim var. İnşallah Allah'a ve resulüne (Muhammed s.a.v.) iman edenlerdenim.

Ben acizim. Allah-u Teala tüm noksanlıklardan münezzehtir. İnşallah O'nun rahmetiyle cümlemiz karanlıklardan aydınlığa çıkarılacağız.

Bismillahirrahmanirrahim (Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla)
Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için O size rahmetiyle lutufta bulunuyor, melekleri de dua ediyor. O, müminlere karşı çok merhametlidir.
Ahzâb Suresi 43. meali.

İnşallah kimseye bir zararım dokunmamıştır. Allah yolundan uzaklaştıracak bir söylemde bulunmamışımtır. Hakkınızı helal edin. Allah'a emanet olun.
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 171

Ynt: Hatalarım, Yanlışlarım İçin Özür Dilerim

İletigönderen Furkan Yıldırım » 20 Şub 2019, 00:20

Aleyküm Selam,

Şaşırmakla birlikte yaptığın şeyi taktir ettim. Kişinin kendini derin bir sorguya çekebilmesi bundan ne sonuç çıkarsın iyi bir şeydir. Bulunduğun ruh halini başkalarının anlaması kolay değil. Gülen dalga geçen de olabilir, ben saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum.

Olaya gelince, bunları sana birisi mi söyledi birisi mi senin aklına bunları soktu bilmiyorum ama bence asıl bu düşünceler bir vesvesenin sonucu. Diller üzerine farklı düşüncelerde bulunmak ırkçılık olmak zorunda değildir, ırkçı olmayan insanlarda Türkçenin üstün olduğuna inanabilir, öyleki Türk olmayıp da Türkçenin çok üstün özelliklerde bir dil olduğuna inananlar da olmuştur. Şahsen Türkçenin üstünlüğü yada ezikliği bir yana eskiden ırkçıyken de Türkçe öz bir dil olmalı diye düşünüyordum, şuan değilim hâlâ düşünüyorum. Çünkü bilim için edebiyat için, bizim kendimizi en güzel şekilde ifade etmemiz için böyle olması gerektiğini düşünüyorum. Mesele anlaşılır Türkçe dururken anlaşılmaz Arapça, Farsça, Fransızca sözcükleri kullanmak istememekten ibaret.

İnsanların düşüncelerinin değişmesi, önceki yaptığına sonradan hata gözüyle bakması çok olağandır. Bunun için burada özür dilemen gerekmez. Yazdıklarının insanları ne yönde etkileyeceğini de bilemezsin, hem yeniden bir yazı yazıp kendi yazdıklarını çürütmek de senin elinde.

Dini açıdan bir başka demek istediğim şeyde; benim Tanrı sözcüğü ile ilgili daha önce yazmış olduğum şeyler:
Bu Allah mı Tañrı mı tartışması néñ1 bitmeyecek. "Tañrı" démek için bunu bir dilbilimciye doğrulatmak gérekmez. Bu koñuda Allahıñ/Tañrınıñ buyruğu açıktır:
İsrâ Bölümü2 110. Belgi3
[De ki: "İster Allah diyerek, ister rahmân diyerek yakarın; hangisiyle yakarsanız olur, bütün çünkü güzel isimler O’na mahsustur." Namazında niyazında sesini fazla yükseltme, fazla da kısma, ikisinin arasında bir yol tut. ]

Alıntı Diyânetiñ yérliğindendir. Gördüğünüz gibi bu belgide Allah, néñ dilde kendisine seslenilebileceğini, yakarılabileceğini söylüyor; yine aynı belgide diyânet de dua étme ãñlamında yakarmanıñ kullanılabileceğini gösteriyor. Eñ açık kanıt budur, yine de bu koñudaki söylentiler4 kanıt içermesede yabana atılmamalıdır.

Söylentiye göre; Hz. Yusufuñ İslâmı tanıtmasınıñ ardından Müslüman olan kral, Hz. Yusufa "Oña kendi dilimde seslenebilir, yakarabilir miyim?" diye sorar. Hz. Yusuf da "Oña yalñızca bir ulus déğil, bir çok ulus inanır. Bu uluslar oña hep kendi dillerinde seslenir, yakarır. Sizde öyle yapabilirsiniz." dér.

Gérek belgiler gérek söylentiler Tañrı démeniñ néñ bir sakıncası olmadığını gösterir. İşiñ eseme5 kısmını soracak olursanız; ben bugün oturup bir dil oluşturmaya kalksam, Allah sözcüğünüñ içerdiği añlamları "a" sesine yüklesem, yaradan sözcüğünüñ içerdiği añlamları da "b" sesiden yüklesem, "Olmaz kardeşim, ya Allah diyeceksin yada B." mi diyeceksiniz. Tañrı sözcüğüne né añlam yüklersek, sözcük onu añlatacaktır.

1. Néñ: şéy, her, hiç.
2. Bölüm: Sure
3. Belgi: Âyet
4. Söylenti: rivayet
5. Eseme: Mantık
Tanrı demek seni kâfir yapmaz ama sen öyle sanıyorsun. "Yaratmak" sözcüğünü kullanınca "Yaratmak Allaha mahsustur" diyenler var, aynı kişiler "meydana getirmek" desen "meydana getirmek Allaha mahsustur" demezler. Bunların hepsi algı meselesi. Çoğu millet Allah yerine kendi dillerinde yaratıcı anlamına gelen sözcüğü kullanıyor. Onlar kâfir mi yâni şimdi? Bence ne anlama geldiğini bilmediğimiz dualara el açıp amin demek daha tehlikeli.

Dil ile ilgilenmek, Türkçeyi sevmek yada üstün olduğunu düşünmek gibi durumlardan hangisi seni dinden çıkaracakmış anlamadım doğrusu. Başka dillerin kötü olduğunu düşünmek başka, çirkin olduğunu düşünmek başka. Örneğin ben Çincenin kötü bir dil olduğunu uzun uzun anlatabilirim ama çirkin diyemem, zaten yazışmalığın böyle bir amacı da yok. Şimdi ben de mi kâfir oldum o zaman. :)
Sen tövbe ettiysen sorun yok. Başkaları ne düşündüğüne neye inandığına neyden korktuğuna saygı duymak zorunda. Ben de samimiyetinden ve üzüntünden dolayı açıklamak istedim, neye inanman gerektiğine karışmıyorum. Hata yaptığını düşünüyorsan bile bundan mutlu ol, hata yapmadan doğru yapmayı öğrenemezsin. Ayrıca bir başka önerim de başkalarına bu kadar açıklama, çünkü özür dilemen kendini affettirmen yada hesap vermen gerekmiyor.

İnsanları kötü bir şeye sevk etmiş olmak benim de çok düşünüp yapmaktan korktuğum bir konu, ancak biliyorsun ki İslâma göre bile isteye yapılmamış şeylerin günahı yok. Bir daha öncesinde bunu düşünerek konuşmaya çalışabiliyorsan hatandan ders çıkarmayı başarmışsın demektir, bunun için şükret, bunun için kendini daha fazla üzme bence. Sonuçta böyle şeyler yaşamadan önce düşünerek konuşmayı nerden bilebilir ki insan?
  • 6

Üyelik görseli
Furkan Yıldırım
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 331

İletigönderen datadeveb » 20 Şub 2019, 04:37

Yazdıklarınızı dikkatle okumaya çalıştım. İnşallah hak yol üzere toparlanırız. Kuranı kerimdeki bir ayeti hatırladım. Yaratılanlar üzerinde düşünüp "Allah bunları boş yere yaratmadı." Düşüncesinde tefekkür ediliyordu. Dilimiz ve diğer diller hakkında böyle düşünüyorum. Her dil kendine göre bir düzende. Benim dilim senin dilinden üstün gibi tutumlarda bulunmanın yanlış olduğu düşüncesindeyim. Türkçe kendi özelliklerinde güzel bir dil. Diğer diller gibi. Yabancı sözcüklerden uzak durma çabasını anlıyorum. Allah hayırlara çıkarsın. Hayrı ve şerri bilen Allahtır. Biz hayır sanarız şer çıkar. Şer sanarız hayır çıkar.

Elimden geldiğince derdimi anlatmaya çalıştım. Dilimizi eğip bükerek kavramları bilmeden bozabiliriz. Bu tür şeyler tehlikeli. O nedenle çok fazla yeni sözcük sıkıntılı olabilir. Allah iyi işler yapmaya çalışanlardan razı olsun. Biz bilemeyiz Allah korusun kötü şeyler yapıp iyi sanabiliriz. O nedenle hak olan ne ise onu tavsiye ederim. Salih ameller işlemeyi Allahtan isterim. İnsallah ahirette cennete girin denilenlerden oluruz.
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 171

İletigönderen cingelek » 17 Mar 2019, 19:26

Allah'ı kastederek Tanrı demekte bir problem yok diye biliyorum. İlah, Hüda, Çalap, Tanrı vb. kelimeler tarihî metinlerde çokça karşımıza çıkıyor. Problemli olan mesele bazılarının öz Türkçecilikte ifrata varıp Allah Arapça olduğu için daima Tanrı diyelim demeleridir. Yoksa bir Müslüman Allah da diyebilir, Tanrı da diyebilir.
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 376

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 5 konuk

Reputation System ©'