1. bét (Toplam 1 bét)

Eşgüdümlü Hareket

İletiGönderilme zamanı: 05 Eyl 2017, 16:04
gönderen Batuhan
Merhaba arkadaşlar,bu başlığı Türkçe ve Türklük hareketlerinin daha kalıcı ve sürekli hale gelmesi için açtım.Burada yaptığımız araştırmalar ve çeşitli makaleler faydalı fakat bu bilinçlenme hareketlerinin yararlarını görmek için günlük hayatımıza da bunu uyarlamak ve harekete geçmek önemli.Aramızda çeşitli öğretim kurumlarından öğrenciler,çeşitli meslek gruplarından insanlar var.Herkes çevresindeki bilinçli insanlarla birlikte bir teşkilat kurup sonrasından bu grupların eşgüdümlü hareketlerini ve birbirleri iletişimlerini sağlamalıyız.Örneğin Öğrenciler okullarında teşkilatlar kurup insanları Türkçe,Türk Tarihi ve Edebiyatı hakkında bilgilendirmeli ve o bilinci kazandırmalı aynı zamanda çeşitli meslek gruplarındaki insanlarda kendi alanlarındaki insanlarla Tıp,Teknik bilimler gibi teşkilatlar kurup o alanda Türkçe ve Türklüğün bilinci için çalışmalı.Bunu sürdürebilir şekilde yaparsak çok faydalı olacaktır ve hızla insanlar sömürge zihniyetinden arındıralacaktır.Yanıtlarınızı bekliyor olacağım. Esen kalın.

Ynt: Eşgüdümlü Hareket

İletiGönderilme zamanı: 05 Eyl 2017, 16:19
gönderen Oktay D.
Bu tür bilinçlendirme ve éşgüdüm çalışmaları için zaten Türkçesi Varken topluluğu olarak dérnekleştik: çalışmalara katkı sağlamak veya katılmak için Türk Dili Dérneğiyle iletişime geçiñ veya üyelik öñ başvurusunda bulunuñ.

Ynt: Eşgüdümlü Hareket

İletiGönderilme zamanı: 05 Eyl 2017, 16:49
gönderen Batuhan
Daha önce sayfanızı incelemiştim sizin çalışmalarınız dil köken ağırlıklı,ama benim kastettiğim bunun yanında Tarih ve Edebiyat ve Toplumsal olaylarda öncülük edebilecek bilinçli bir teşkilat.

Ynt: Eşgüdümlü Hareket

İletiGönderilme zamanı: 05 Eyl 2017, 19:31
gönderen Oktay D.
Bizim çalışmalarımız dil-köken ağırlıklı değil, oldukça kapsamlı ancak siyaset dışı olup yalñızca Türkçeyle ilgili. Edebiyat zaten var. Öte yandan toplum, tarih ve kültür de dille ilgili olduğu kapsamda var (örneğin soñ çektiğimiz Mangala Öğreniyorum izletisi kültür öğesi olan bir Türk oynunuñ öğretilmesi üzerineydi).

Benim kişisel katkımı söylüyorsañız, elbette herkes her işi yapmaya zaman ve kapasite ayıramaz. Benim odağım dil-köken olduğu için dérnek içinde géñellikle o koñularda katkı vériyorum. Dérnekte herkesiñ başka türden katkısı bulunuyor.

İzleyin youtube.com

Ynt: Eşgüdümlü Hareket

İletiGönderilme zamanı: 05 Eyl 2017, 19:48
gönderen Batuhan
Ben sitenizdeki gördüğüm başlıklara dayanarak onu söyledim,Toplumsal olaylar televizyondaki siyaset kurgularıyla karşılaştırılmamalı sonuçta sizin Türkçe hakkında yaptığınız çalışmalarda bir tepkinin sonucu ve bizde Türklük ve Türkçeye karşı sömürge kafasını yerleştirmek isteyenlere karşı bir tepki olarak bu teşkilatı kurmalıyız.Sadece Türk Dili açısından değil genel Vatanseverlik açısından.Bu sayede hitap ettiğimiz kitlede daha büyük olacaktır.

Ynt: Eşgüdümlü Hareket

İletiGönderilme zamanı: 05 Eyl 2017, 19:59
gönderen Oktay D.
Ben kapsamıñ géñişliğini añlatırken sınırlarını da vurgulamayı amaçladım, bu eñ doğrusu gibi geliyor.

Bizim amacımız Türk diliyle sınırlıdır, dérnek tüzüğümüzde de açıkça bélirtilir:
Türk Dili Derneği’nin amacı; târihî veya çağdaş Türk Dil ve ağızlarını korumak, yaşatmak, dilbilimsel ölçütler ışığında araştırmak ve araştırma ortamına katkıda bulunmaktır. Dernek, bu amaçlar doğrultusunda hem üyelerine hem de Türk Ulusu kamuoyuna gerekli koşul ve olanakları sağlamayı görev edinir.


Öte yandan zaten bir sivil toplum kuruluşu tüm koñulara émek ve zaman ayıramaz. Her şeyi yapmaya çalışırken hiçbir şey yapamama riski de vardır. Bizim bakış açımızı özetleyen sözü alıntılamakta yarar görüyorum:
"Eilnden né geliyorsa, öñce onunla işe başla" (Gaspıralı)

Ynt: Eşgüdümlü Hareket

İletiGönderilme zamanı: 05 Eyl 2017, 20:51
gönderen Batuhan
Dil çalışmaları devam etmeli ama sadece bu yeterli değil mesela ben kendi araştırmalarım olmasa size çok zor denk gelirdim bu siteye ve dernek sayfasına.Buda çok kapsamlı olmamakla alakalı ama dediğim gibi herkes kendi alanlarında özellikle Yüksek öğretim kurumlarında teşkilatlar kurulup bunların eş güdümü sağlanırsa daha çok kişiye ulaşabiliriz ki bu sitedeki herkes Türk Dili Derneğine kayıtlı değil olmayanlar yeni teşkilatlar kurabilir veya her ikisinde de çalışır,dernek üyeleri zaten çalışmalarına devam eder aynı zamanda yeni teşkilatlarada destek olabilir ve yeni çalışmalarada ağırlık verebilir.Sonuçta amaç her zaman daha ileriye olmalıdır.

Ynt: Eşgüdümlü Hareket

İletiGönderilme zamanı: 05 Eyl 2017, 23:25
gönderen Oktay D.
Bu yérlikteki üyeler kendi yaşamlarında istedikleri şeye katılabilir veya katılmayabilirler, dérnek üyeliği elbette zorunlu değil :) Yine de bélirteyim, bu yérliğiñ içeriği dérneğiñ amacına ve kapsamına uygun yürütülmektedir.

Ynt: Eşgüdümlü Hareket

İletiGönderilme zamanı: 05 Eyl 2017, 23:34
gönderen Batuhan
Dediğim hareketlere ön ayak olmak için Türk kültürüne önem veren yerlerden başlamak daha mantıklı tabi bu yerlik gibi yoksa bura üzerinden bağlantılar kurulup dışarıdan iletişimlede gerekli olanlar yapılır.Yerliğin amacının değişmesi gerekmez.

[Deleted]

İletiGönderilme zamanı: 10 Eyl 2017, 01:34
gönderen Batuhan
İletiThis post was deleted by Batuhan on 10 Eyl 2017, 01:35.

[Deleted]

İletiGönderilme zamanı: 10 Eyl 2017, 15:02
gönderen Batuhan
İletiThis post was deleted by Oktay D. on 10 Eyl 2017, 19:17.
Gérekçe: ilgisiz, içeriksiz