Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

türk kimdir

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

türk kimdir

İletigönderen toorku » 07 Tem 2017, 21:34

ne mutlu türküm diyenenin daha çok ulus devlet kuramı çerçevesine uyduğunu ve sorunun köküne inmediğini düşünüyorum nitekim bir başlangıçtır ama ucu açık bırakmaktadır bir de birinin bunu kendine söylemesi ya da başkalarına söylemesi gerekliliği adımını gerektiren bir tanım dolayısıyla ben bunu biraz daha basitleştirip daha anlaşılır kılmak isterim

mustafa kemalin tanımında aslında ne mutlu türküm diyenenin bunu ingilizce ya da rusça söylerse de türk olup olamayacağı şüphelidir yani birisi

"i am blessed to be a türk" derse türkmüdür bilemiyoruz orası açıklığa kavuşmamıştır bu nedenle asıl tanımı dil üzerinden yapmak gerekiyor bu da ırk millet kan soy sop gibi irkinti ya da sevinti uyandıran bazı kavramları sorunun çeperinde tutmakta ve ortasına asıl önemli noktayı koymaktadır

türkçeyi severek ana dili gibi konuşan ve anlayan kişi türktür

burada asıl unsur sevmek ve içleştirmek olmakta yani yarım yamalak türkçe konuşmayla türk olunmayacağı gibi türkçeyi sevmeyerek konuşmakla da türk olunmaz

bu sebepledir ki türklük yahudilik gibi anadan babadan geçmeyen ancak sevdalanmakla sevmekle özen göstermekle kendini geliştirmekle olan bir tanımdır din soy sop ana baba bağından çok ortasına sevmeyi ve tutkuyu alan bir tanım olduğunu düşünüyorum
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1188

Ynt: türk kimdir

İletigönderen birtancazin » 08 Tem 2017, 00:51

Öyleyse tatarca bir yanıt vereyim:)
İy tugan til, iy matur til, enkemnin, etkemnin tilni
  • 0

birtancazin