Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Türetilen ve diriltilen sözcüklerin kullanılması

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Türetilen ve diriltilen sözcüklerin kullanılması

İletigönderen İlteriş » 08 Haz 2017, 16:02

Yazışmalığımızda türetilen, paylaşılan, diriltilen onlarca Türkçe sözcük var. Bunların bazılarının olgunlaşması gerekse de, pek çoğu dolaşıma girse tutacak türden.

Türetilen ve diriltilen sözcükleri kullanabileceğimiz ve yaygınlaşmalarına yarar sağlayacağımız ortamlar nerelerdir? Örneğin yazışmalığımızdaki bir bölümde, güncel ya da güncel dışı haber, olay, gelişmeleri Türkçe sözcüklerle aktarsak nasıl olur?
  • 0

Üyelik görseli
İlteriş
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 121

Ynt: Türetilen ve diriltilen sözcüklerin kullanılması

İletigönderen Oktay D. » 08 Haz 2017, 16:31

Biz dérnekte bunu bétik yazmak, dérgi çıkarmak ve sunumlar yoluyla yaygınlaştırmayı düşündük. Örneğin Çıkardığımız üç bétik (özellikle "Özleştirmeciliğiñ Bildirgesi") buradaki kullanımlarla doludur. Ayrıca günlük yazışmalarımızda da yaygınlaşmasını sağlıyoruz.

Ancak her türlü yéñi alaña olumlu ve buşkulu bakıyoruz :) Örneğin yazışmalığıñ bir bölümünde güncel haberleriñ vérilmesi temelde iyi bir düşünce. Ancak buradaki haberler yine kendimize yaptığımız haberler olacaklar. Onuñ yérine yazışmalık dışı kitlelere ulaşabilen bir haber aktarımı olsa fena olmazdı.

Bunuñ için de bir yaratıcılık bekliyorum sizden :) Ayrıca yapılacak her türlü girişime elimizden gelen desteği vérmeye hazırım. Örneğin üyeler kendi inisiyatifleriyle bu olayı sağlayan bir girişmde bulundukları zaman buradaki üyelerden destek alsınlar, ben de yapabileceğim teknik desteğe hazırım. Atıyorum, Öz Türkçe haberler aktaran bir twitter adresi olabilir belki?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3304

İletigönderen birtancazin » 08 Haz 2017, 17:05

Twitter kanalı oluşturulmaması zaten büyük eksiklik şimdiye dek olmalıydı, geç kalınmış bu etkinliğe başlanmalı bence.

Ayrıca telefonlara indirilip kurulabilen içinde derlem ya da öneri ile yazışmalıkla bağlantılı bölümün yer alacağı (siteye girmeden) yazışmalık ile ilgili görülecek etkinlik ve haber paylaşımlar, Türk dili kaynak paylaşımları ve belge erişimlerinin (okunabilir ve indirilebilir) yer alacağı türkçesivarken adlı akıllı telefon uygulaması yapılabilir.
  • 0

birtancazin
birtancazin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 252

İletigönderen Oktay D. » 08 Haz 2017, 22:01

Yapıñ arkadaşlar :) Tek başıma her şeye yétişemem, ne kadar çok kişi elini taşıñ altına koyarsa o kadar şey gérçekleşir. Ben işimden gücümden zaman bulunca çevrimiçi géñiş kapsamlı kökenbilim sözlüğünüñ yazılımını bitireceğim. Burası siziñ de yérliğiñiz, atış serbest, kimse size "bu katkıyı yapamazsın" diyemez, aksine yapıñ diye teşvik ve takdir alırsıñız :) Dérnekte de bir sürü şey yapan arkadaşlarımız var, onlar da sevinir ve ellerinden geleni yaparlar. Dérnekte Tanıtım ve toplu sanal ortamdan (sosyal medya) sorumlu başkan yardımcımız var Ersin Aygün var, onunla da iletişime geçiririm.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3304

İletigönderen İlteriş » 09 Haz 2017, 13:54

Bu konuyu açmamın esin kaynağı, geçen hafta basında çokça denk geldiğim uçargezer drone haberleri oldu. Ne yazık ki hepsinde sözcüğün yabancı dilden alınanı kullanıldı ve yeniden üretildi. Ama Genel Ağ'da karşıma ilginç bir şey çıktı: Google'a drone yazıldığında çıkan arama önerileri arasında "drone Türkçesi" de bulunuyor. Demek ki yurttaşlar bu sözcüğün yabancısını tümüyle benimsememiş, Türkçesini de bilmek istiyor.

Bu başlıkta yazılanları okuyunca insanın içi coşku ve umut doluyor. Kapsamlı bir tasarıya girişebilecek enerjim şu an için yok. Ama öneri sunmak bakımından, ayrı bir oluşuma gidilecekse, günlük haberlerle boğuşacak bir ortamdansa, popüler bilim ve güldürü siteleri kurulabilir diye düşünüyorum.
  • 0

En soñ Oktay D. tarafından 09 Haz 2017, 23:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Gérekçe: acikla takısı düzenlendi
Üyelik görseli
İlteriş
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 121

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'